Przed przypadającą w październiku tego roku 20. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze oglądać można wystawę zatytułowaną: “Ks. Jerzy Popiełuszko – w 20-lecie męczeńskiej śmierci”. Ekspozycja w Sali o. Kordeckiego została otwarta 31 sierpnia – w 24. rocznicę powstania NSZZ “Solidarność”. Mottem wystawy są słowa ks. Jerzego: “Aby zwyciężyć zło dobrem, trzeba zachować wierność prawdzie”.
W Sali o. Kordeckiego można zobaczyć fotografie dotyczące życia i męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Wiele z nich pochodzi z prywatnych zbiorów, a niektóre są pokazane publicznie po raz pierwszy. Na fotografiach oglądamy m.in. uczestników Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, coroczne spotkania-pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Są także zdjęcia przedstawiające wiernych modlących się za ks. Jerzego, fotografie ukazujące tamę we Włocławku, ciało ks. Jerzego w trumnie, wreszcie przebieg pogrzebu ks. Jerzego w dniu 3 listopada 1984 r. – Największe wrażenie robi na mnie fotografia ks. Jerzego już martwego. Ta postać, tak bardzo zmaltretowana, nie do poznania, wywiera wstrząsające wrażenie. Chciałoby się powiedzieć: jak człowiek mógł zgotować człowiekowi taki los. Tu widać wielki tragizm tych czasów i samej postaci ks. Jerzego – mówi ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej “Solidarności”. Na ekspozycję złożyły się zdjęcia autorstwa m.in. Erazma Ciołka, Chrisa Niedenthala, Polskiej Agencji Prasowej; wiele fotografii pochodzi ze zbiorów ks. prał. Henryka Jankowskiego, proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.
Drugą część wystawy stanowią pamiątkowe transparenty pielgrzymek świata pracy na Jasną Górę, przede wszystkim transparenty z okresu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, przynoszone przez Polaków, by zamanifestować dramat i dokonane na kapelanie “Solidarności” morderstwo. Na transparentach czytamy: “Popiełuszko żyje”, “Jeżeli ludzie umilkną, kamienie wołać będą – Sierpień 80-86”, “Słowa Twoje poniesiemy”, “Dążenia do wolności nie pokona się przemocą, bo przemoc jest siłą tego, kto nie posiada prawdy – Ks. Jerzy, patron Solidarności”, “Matko Boża, wysłuchaj modlitw za Ojczyznę”. Wszystkie transparenty szczęśliwie ocalały w zbiorach jasnogórskiego sanktuarium.
Trzecią część wystawy to prace konkursowe – współczesne albumy związane tematycznie z ks. Jerzym i prace malarskie. Są one pokłosiem konkursu pt. “Zło dobrem zwyciężaj”, ogłoszonego niedawno w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach w regionie częstochowskim
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: o Jan Golonka, kurator Zbiorów Wotywnych na Jasnej Górze i Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność”. Obecny na uroczystości prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona zapowiedział, że w Częstochowie na ul. Ks. Jerzego Popiełuszki stanie wkrótce pomnik poświęcony bohaterskiemu kapłanowi.
Ekspozycję przygotował częstochowski oddział “Solidarności” na czele z komisarzem Zbigniewem Bonarskim oraz Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10.00-16.00 w Sali o. Kordeckiego, do czasu 22. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w dniach 18-19 września.
Otwarcie wystawy poprzedziły uroczystości upamiętniające rocznicę powstania “Solidarności”. W Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze, gdzie znajduje się urna z ziemią z grobu ks. Jerzego, złożone zostały kwiaty. Mszy Św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczył o. Jan Golonka.
UG