List motywacyjny nie jest już wymagany przez wszystkie firmy, lecz warto wiedzieć, jak go napisać, by był miarodajnym kryterium dla rekrutera. Nie jest to łatwe zadanie i często popełniane są w nim błędy. Jak poprawnie napisać list motywacyjny?
Personalizacja
Jeżeli firma, w której ubiegamy się o stanowisko, wymaga listu motywacyjnego, jego przygotowanie powinno być staranne i przemyślane. Zawsze zaczyna się go od zaznaczenia, do kogo jest skierowany – czy jest to dział HR, czy też dyrektor przedsiębiorstwa. Niewłaściwy adresat może być przyczyną odrzucenia aplikacji. Kolejną, ważną kwestią jest informacja, skąd wiemy o danej ofercie pracy. Jeżeli są to oferty pracy z Częstochowy, zamieszczamy je, jako źródło. Kandydat na pracownika musi wyjaśnić, dlaczego aplikuje na dane stanowisko w tej właśnie firmie. Mogą to być innowacyjne narzędzia pracy, szansa na rozwój pracownika, wiarygodność, czy rozpoznawalność marki oraz inne motywy, którymi się kierujemy. Zastosowanie jednego wzoru do wszystkich stanowisk, na które aplikujemy, sprawia, że list jest ogólny i pozbawiony indywidualnego charakteru.
Przedstawienie własnej osoby
List motywacyjny to doskonały sposób na własną prezentację. Umieszczamy w nim argumenty wyjaśniające, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. Jaką korzyść odniesie pracodawca z zatrudnienia nas i co zyska firma? Informacje mogą nawiązywać do życiorysu, lecz nie powinny powielać tych samych wiadomości. Można opisywać różne sytuacje i doświadczenia zawodowe, które świadczą o kompetencjach niezbędnych do wykonywania danej pracy. Nie opisujemy tu swoich zalet i dokonań, które nie mają związku ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. List motywacyjny ma ukazać naszą przydatność do danej pracy i zachęcić do zapoznania się z naszą osobą. Nie może być przeładowany zbędnymi informacjami ani tez zbyt reklamowy. Rekruterzy cenią szczerość zawartych w nim wiadomości.
Forma listu motywacyjnego
Chociaż istnieje wiele kreatorów listów motywacyjnych, warto napisać ten dokument samodzielnie. Nawet korzystając z kreatora, należy zmienić schematyczne zwroty, by list był wiarygodny i przekonujący. Musi też odróżniać się od wielu innych i opowiadać o nas i naszej historii zawodowej. Nie ma powielać CV, lecz je uzupełniać o informacje, których nie udało się zamieścić w życiorysie. Jego forma powinna być czytelna i zawierać nagłówek, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zakończenie może wyrażać nadzieję na kolejny etap rekrutacji. Niedopuszczalny jest brak formatowania i estetyki oraz błędy. Najbezpieczniejszym sposobem zapisu jest plik PDF, gdyż gwarantuje on zachowanie poprawności zapisu. Prawidłowa długość dokumentu to od pół do jednej strony. Na wszelki wypadek warto w stopce dołączyć klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Nie wolno także zapominać o podpisaniu listu motywacyjnego.
Osoby poszukujące pracy z pewnością zainteresuje artykuł pt.: „Zarobki w Częstochowie i Warszawie – sprawdź gdzie można najlepiej zarobić”. Prawidłowo napisany list motywacyjny może ułatwić proces rekrutacji i zachęcić pracodawcę do spotkania z kandydatem.