Wydawnictwo Znak – poleca


,,Dziewczyny ze Słowaka”
Maria Paszyńska
Przejmująca opowieść o przemilczanych bohaterkach Powstania Warszawskiego.

„Dziewczyny ze Słowaka” książka Marii Paszyńskiej

 

Opowieść o przemilczanych bohaterkach

Wszyscy znamy „Alka”, „Zośkę” i „Rudego” z Kamieni na szaniec. A kto pamięta o dziewczynach ze Słowaka?

Drobna Natalia zostaje „królową kanałów”, Ewka, szybowniczka i spadochroniarka, ryzykuje życie w zasadzce na esesmana Alfreda Milkego. Halina podrzuca policjantom zakazane druki „N”, a Wandzia przeprowadza ewakuację Szpitala Ujazdowskiego.

Harcerki z warszawskiego Liceum im. Słowackiego w innym świecie opalałyby się nad Wisłą, ściągały na matematyce, tańczyły na dansingach na Bielanach, snuły marzenia o czekającej je dorosłości. Ale żyją w złym miejscu i złym czasie. Zamiast na parkiecie spotykają się w kanałach, zamiast do szkoły jeżdżą na tajne komplety, a zamiast wzorów matematycznych na tablicy, rysują na murach stworzony przez jedną z nich znak Polski Walczącej.
Za wszystko grozi im śmierć.

Maria Paszyńska w pełnej emocji i napięcia powieści opowiada mniej znaną – kobiecą historię okupowanej Warszawy i Powstania Warszawskiego. Na podstawie starannie zgromadzonych materiałów historycznych opisuje losy tych, których wkład w walkę o niepodległą Polskę wciąż pozostaje niedoceniony.

Historia, która zbyt długo czekała na opowiedzenie.

MARIA PASZYŃSKA

pisarka, felietonistka, varsavianistka. Z urodzenia Dolnoślązaczka, adopcyjne dziecko Warszawy. Podobnie jak bohaterki swojej najnowszej książki – dziewczyna ze Słowaka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego.

Zadebiutowała w 2015 roku powieścią Warszawski niebotyk, która znalazła się w finale I edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. W 2022 roku podczas IV Festiwalu Czas na Książki została uhonorowana nagrodą za znaczący wkład w literaturę polską. Jej twórczość kilkakrotnie nominowano do miana Książki Roku w kategorii Powieść historyczna w plebiscycie portalu Lubimy Czytać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *