Wybraliśmy


Mieliśmy jedną z najniższych frekwencji w kraju. Do urn na wybory samorządowe poszło jedynie 35,96 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców.

W wyborach na prezydenta najwięcej głosów – 38,59 proc zebrał Tadeusz Wrona, startujący z listy Wspólnota Samorządowa Tadeusza Wrony. W drugiej turze o fotel włodarza miasta będzie walczył z Haliną Rozpondek z PO, która uzyskała 23,89 proc. głosów. 20,83 proc. głosów uzyskał Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy i Demokratów, 12,56 proc.Szymon Giżyński (PiS), 2,67 proc Ryszard Raczek (Zrzeszenie Emerytów i Rencistów) 1,46 proc. Longin Dobrakowski (LPR).
Do częstochowskiego samorządu radnych wprowadziły cztery ugrupowania. Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Miasta uzyskując wynik 25,68 proc. Na 28 radnych będzie miała osiem mandatów. Po siedem miejsc w radzie obsadzą przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej Tadeusza Wrony (22,81 proc.) oraz Lewicy i Demokratów (22,73 proc.). Sześciu radnych będzie miało Prawo i Sprawiedliwość (18,08 proc). Mandatów nie zdobyły komitety: Liga Polskich Rodzin (3,70 proc.), Teraz Częstochowa (2,54 proc.), Ogólnopolskie Zrzeszenie Emerytów i Rencistów (1,93 proc.), Samoobrona RP (1,66 proc.), Obywatelskie Porozumienie Lewicy (0,78 proc.) i Nasze Piękne Miasto (0,09 proc.).W poprzedniej radzie koalicja SLD-UP miała 14 mandatów, Wspólnota (wówczas startująca wspólnie z PO) – 9, a PiS – 5.

Radni w Radzie Miasta Częstochowy
Platforma Obywatelska: Andrzej Kwapisz, przedsiębiorca (954 głosy), Izabela Leszczyna, pedagog, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego (1333), Piotr Kurpios, chirurg ortopeda (1848), Bartłomiej Sabat, mgr inż. zarządzania, asystent eurodeputowanej Małgorzaty Handzlik (520), Jacek Krawczyk (487), Maciej Wawrzkiewicz, inżynier zarządzania, pracownik ZGM-TBS (750), Ewa Pachura, była radna i była naczelniczka wydziału edukacji, nauczycielka, dyrektorka Gimnazjum nr 13 – musi zrezygnować z tego stanowiska (474), Kazimierz Pankiewicz, chirurg, zastępca dyrektora szpitala na Parkitce (1090)

Wspólnota Samorządowa Tadeusza Wrony: Adam Banaszkiewicz, pracownik naukowy Politechniki Częstochowski (627 głosów), Marcin Maranda, pracownik wydziału komunikacji społecznej (817), Bogumił Sobuś, obecny wiceprezydent (662), Lech Małagowski, dyrektor klubu Włókniarz (513), Tadeusz Wrona, obecny prezydent, kandydat na prezydenta ((940), Elżbieta Janczarek, lekarz pediatra, radna w latach 1998-2002 (636), Konrad Głębocki, prawnik i ekonomista (1238)

Lewica i Demokraci: Zbigniew Niesmaczny, przedsiębiorca (686 głosów), Ryszard Szczuka, prezes spółdzielni mieszkaniowej Nasza Praca (805), Zdzisław Wolski, lekarz, przedsiębiorca (1318), Marek Balt, pracownik huty (744), Jacek Kasprzyk, członek władz ISD Huty Częstochowa, były poseł i radny wojewódzki (694), Krzysztof Matyjaszczyk ((1704), Janusz Adamkiewicz, ginekolog położnik, dyrektor szpitala na Tysiącleciu (546)

Prawo i Sprawiedliwość: Marek Domagała, przedsiębiorca (1009 głosów), Krzysztof Sztanderski, pracownik ZGM-TBS, przewodniczący rady dzielnicy Parkitka (1318), Artur Gawroński, szef częstochowskich struktur Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego (991), Wacław Baczyński, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (338),
Izabela Nowak (1053), Jerzy Nowakowski, przedsiębiorca, właściciel firmy doradczej (1177)

W nowej Radzie Powiatu Częstochowskiego dziewięciu radnych jest z PSL, ośmiu z Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego, trzech z PIS, po dwóch z PO i Wspólnoty Samorządowej, jeden z Samoobrony. Najlepszy wynik wyborczy wśród nowych radnych powiatowych osiągnął dotychczasowy starosta Mieczysław Chudzik zdobywając 1679 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Henryk Kasiura , na którego głosowało 1117 wyborców. Trzecie miejsce przypadło w udziale Andrzejowi Goldsztajnowi, który zdobył 1111 głosów. PSL w Radzie Powiatu reprezentować będą: Tadeusz Ciastko, Roman Gębuś, Joanna Haładyn, Henryk Kasiura, Andrzej Kubat, Andrzej Kwapisz, Jan Michalik, Adam Śliwakowski, Adam Wochal. Z Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego wywodzą się radni: Urszula Całusińska, Mieczysław Chudzik, Andrzej Goldsztajn, Jan Milc, Roman Hyla, Tadeusz Milkiewicz, Antoni Rother, Jadwiga Zawadzka. PiS reprezentują radni: Lidia Burzyńska, Grażyna Knapik, Andrzej Stawiarski. Z list PO mandaty radnych zdobyli: Joanna Bielawska i Janusz Krakowian, natomiast ze Wspólnoty Samorządowej: Karol Ostalski i Mirosław Dul. Jedynym radnym z Samoobrony został Witold Orzeł.

W wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego zwyciężył PiS, który będzie miał trzech radnych, PO przypadnie dwóch, jeden lewicy i Demokratom. Na PiS oddano 43.325 głosów, na PO – 44.881, na Lewicę i Demokratów – 25.562. Region częstochowski w Sejmiku reprezentować będą z PiS-u: Andrzej Hutnik (6.665 głosów), Ryszard Majer (12.607) i Włodzimierz Skalik (11.177), z PO: Andrzej Szewiński (13.349) i Grzegorz Sztolcman (14.713) oraz Wiesław Maras z Lewicy i Demokraci (9.470).

Układ poczuł się zagrożony

O ocenę skutków wyborów poprosiliśmy lidera PiS w Częstochowie, posła Szymona Giżyńskiego.

“38,5 procent poparcia jakie uzyskał w wyborach na prezydenta Częstochowy Tadeusz Wrona, wystarczyło do wytworzenia się konfiguracji w Radzie Miasta, gdzie obok partii parlamentarnych: PO, PiS i SLD zasiadać będą również przedstawiciele osobistej partii Tadeusza Wrony – Wspólnoty.
Cztery lata temu PiS nie skorzystało z oferty startu spod opiekuńczych skrzydeł Wspólnoty i zdobyło 5 mandatów; PO pozostając we Wspólnocie – 1 mandat. Dzisiaj Platforma, startując samodzielnie, zdobyła 8 mandatów. My natomiast ponieśliśmy największe koszty cywilizowania, z naszej zresztą poręki, częstochowskiej sceny politycznej.
W kampanii wyborczej przedstawiałem siebie i program PiS jako jednoznaczną alternatywę wobec rządów Tadeusza Wrony.
W programie wyborczym gwarantowałem, między innymi, pozyskanie wielokrotnie większej puli środków unijnych na inwestycje, uwłaszczenie obywateli, obniżenie podatku od nieruchomości i opłat lokalnych, inwentaryzację mienia komunalnego; czyli to, czego Tadeusz Wrona nie robił w ogóle, bądź robił źle.
Przyrzekałem, że będę promował Częstochowę, a nie siebie; że w rządzeniu będę opierać się na osobach wybitnych, a nie miernotach. Przypomniałem, że, do tej pory, na moją działalność publiczną, a były to stanowiska, choćby, wojewody, pełnomocnika rządu, dyrektora rządowej agencji – nie padł nigdy najmniejszy cień.
Zdaję sobie wyraźnie sprawę i tego ryzyka byłem najzupełniej świadom, iż także samookreślenie: jesteśmy całościową alternatywą wobec rządów Tadeusza Wrony – musiało przerazić układ, który nieprzerwanie, od 1990 roku, z rozmaitymi koniunkturalnymi modyfikacjami i w różnych personalnych konfiguracjach, rządzi Częstochową. Układ poczuł się zagrożony i skutecznie wpłynął na tę część wyborców, która naszej oferty nie przyjęła.”

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *