Współpraca popłaca. Polonez poza granicami kraju, piękny widok


W dniach 12 – 21.09.2024 r. odbyła się kolejna, wspólna Wyprawa II LO im. R. Traugutta i Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie – Shqodëria Kraina Orła – Albania/Czarnogóra 2024.

 

          W dniach od 12 do 21 września 2024 r. odbyła się kolejna, wspólna wyprawa II LO im. R. Traugutta i Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie – Shqodëria Kraina Orła-Albania/Czarnogóra 2024.

Wzięło w niej udział łącznie 147 uczniów i 9 opiekunów. – Cele przedsięwzięcia to oczywiście poznanie historii i kultury krajów, integracja oraz budowanie odpowiedzialności i wzajemnego szacunku. Od samego początku, czyli od 2019 roku, wyprawy gromadzą wszystkich młodych ludzi, chcący przeżyć przygodę, dotknąć historii, poznawać inne kultury i posmakować czegoś nowego. Żadne przeciwskazania nie dyskryminują z uczestnictwa – mówi pomysłodawca i główny organizator Jarek Foltyński. Jak dodaje, na wyprawy jeżdżą ci, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce jak i ci, którym trochę trudniej. Nie eliminują z nich choroby, ani braki frekwencyjne. Czemu? Bo od samego początku to wydarzenie, którego nadrzędną ideą jest wielką integracją i dawanie szansy wszystkim na odkrywanie nie tylko innych, ale i siebie, a może przede wszystkim siebie.

– Myślę, że to się udaje. Uczniowie zaczynają funkcjonować na innych poziomach i bardzo często zmieniają swoje postawy, a to jest fantastyczne. Brawo Wy! Cały czas uczymy się jak osiągnąć te założenia i właśnie wykonanie poloneza poza granicami kraju to jeden z czynników konsolidujących młodych ludzi, a jednocześnie uczniowie mogą prezentować polskie zwyczaje innym narodowościom – podkreśla nauczyciel.

Na pomysł wpadł w 2020 roku. Pierwsza wyprawa z polonezem w roli głównej miała miejsce dwa lata później w Grecji. Wtedy zatańczyli uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych. Rok później była Czarnogóra, a 19 września 2024 r. stało się to w Albanii. – Albańska wersja jest jednak wyjątkowa, bo połączyła uczniów dwóch szkół. Po raz pierwszy, w historii częstochowskich szkół, poza granicami Polski, poloneza wspólnie zatańczyli uczniowie TZN Częstochowa i II LO im. R. Traugutta w Częstochowie. Jak do tego dołożymy udział jednej uczennicy z Sienkiewicza, to chyba zaczyna nam się robić fajne skonsolidowane środowisko uczniowskie, w zupełnie innym, bardzo otwartym i przyjaznym wymiarze – stwierdza Jarek Foltyński.

          Za wykonanie poloneza w Albanii odpowiedzialni byli: Jarek Foltyński (pomysłodawca), Erniew Tomżyński i Paweł Cieślak (choreografia). Za zatańczyli: Maja Grynbaum, Milena Matyja, Weronika Konieczna, Roksana Wieczorek, Ewa Jędryka, Martyna Maźniak, Ewa Kowalik, Martyna Płachetka, Kornelia Grzywna, Aleksandra Musialik, Julia Bogunia, Zofia Miękina, Tomasz Beza, Filip Wysmołek, Antoni Dobosz, Jakub Pietruszka, Bartłomiej Kozera, Adam Mostowski, Nathan Audley, Jakub Purgal, Mateusz Kaleta, Mateusz Wrona, Błażej Rzepka, Amelia Janik, Liliana Zgryza, Urszula Wojtysiak, Martyna Broniszewska, Jakub Walczak, Filip Wosiński, Bartosz Frukacz, Julia Kochel, Krystian Rataj, Oliwier Kurasiński, Karol Woś, Filip Helik, Pola Marynowska

RED

Fot. Jarek Foltyński

 

 

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *