Znany częstochowski artysta – Wojciech Kołsut jak zawsze zadziwia wizją i kreatywnością artystyczną. 4 września w br. w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentował interdyscyplinarny spektakl teatralno-filmowy. Liczna publiczność zobaczyła spektakl „Moja klasa, moje życie” i film „Podróż do świata lalek”. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa płaskorzeźb artysty.
Wojciech Kołsut tworzy od 34 lat, od 24 lat prowadzi „Teatr Wojtka Kołsuta”. Podwójny jubileusz stał się dla twórcy próbą do podsumowania dotychczasowej działalności. – Jednym z ważniejszych elementów mojej twórczości są obrazy, spektakle i filmy inspirowane działalnością Bruno Schulza i Tadeusza Kantora. Świadomość skończoności istnienia powoduje gorączkowe, zachłanne poszukiwania. Taki sposób reagowania na rzeczywistość, a także specyficzna estetyka moich prac stanowi efekt nie przejściowej mody, ale wieloletnich prób i doświadczeń. Moje obrazy są pełne mistycyzmu i symboliki, Są wykonane moją, oryginalną techniką, polegającą na wykonywaniu wszystkich elementów z papieru i materiałów tekstylnych – wyjaśnia w folderze do prezentacji Wojciech Kołsut. Film „Podróż do świata lalek” zrealizował wspólnie z Sebastianem Puchałą w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora. – Jest to poetycka opowieść o związkach mojej twórczości i wpływie na nią tego wybitnego artysty – dodaje Wojciech Kołsut. W filmie wykorzystano muzykę kompozytora Piotra Hummela.
W spektaklu „Moja klasa, moje życie” wzięły udział uczennice LO im. Traugutta w Częstochowie: Izabela Bartosik, Izabela Szymanek, Patrycja Pudło, Dosia Majdzik, Dawid Szczechla, Anna Ulewicz, Paulina Ślemp, Karolina Kamińska, Katarzyna Tondyra, Patrycja Kowalik i Mateusz Kowalski. – To wielka radość i wyróżnienie pracować z tak wyjątkowym artystą jak pan Wojciech Kołsut. Jest to dla mnie wielka przygoda, okazja do sprawdzenia własnych umiejętności. Ta twórcza praca wpływa na mój osobisty rozwój. Uwrażliwia – mówi Izabela Szymanek, uczennica trzeciej klasy.
Wzruszającym podsumowaniem spotkania był akcent pamięci o 4 września. W tym dniu w 1939 roku Niemcy dokonali rzezi na cywilnej ludności Częstochowy, w odwecie za prawie trzydniową, bohaterską walkę żołnierzy 7 Dywizji Piechoty z najeźdźcą. Wojciech Kołsut rozdał wśród publiczności kopertę z symbolicznym hasłem „Pamiętajcie o 4 września”.
Wojciech Kołsut urodził się w Częstochowie. Jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego w Częstochowie na kierunku malarstwo. Uprawia malarstwo, rysunek i małe formy rzeźbiarskie. Wystawiał swe prace na prestiżowych wystawach i w galeriach w kraju i za granicą, między innymi w Poznaniu, Gnieźnie, Tokio ,Bielsku-Białej, Warszawie, Szczecinie, Częstochowie, we Francji. W 1991 roku założył teatr uliczny „Teatr Wojtka Kołsuta”, z którym odniósł liczne sukcesy. Teatr ma w repertuarze kilkanaście premier, spektakle pokazano między innymi na festiwalach: Messis – Częstochowa, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – Jelenia Góra, MFMS „Gaude Mater” Częstochowa, Sztuka Ulicy – Warszawa (pięć edycji), Przegląd Teatrów Ulicznych – Toruń, Passage U – Francja, Dominikańskie Spotkania Teatralne – Gdańsk, Festiwale Teatralne w Bydgoszczy, Tychach, Kaliszu. Dorobek filmowy Wojciecha Kołsut to między innymi: „Dla tych co odeszli dla tych co przyjdą” (konkurs Częstochowa w Kadrze 2005), „Profesor” „Walizka o kolorze lekko-zielonym” (druga nagroda w konkursie Częstochowa w kadrze 2012”), „Rocznica” (2014).
Zdjęcia: Aleksander Cieślak.
UG