WIERNA PAMIĘĆ. ALICJA GOŁASZEWSKA. (5.03.1951–29.09.2014)


Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.
Paul Claudel

W listopadzie cmentarze w całej Polsce rozświetlają światła – płomienie pamięci i nadziei. W dniach tych odwiedzamy groby naszych najbliższych, krewnych, przyjaciół.
Ksiądz Jan Twardowski w jednym ze swoich wierszy napisał: „Nie ma umarłych, tylko ci, co odeszli…”. W ten czas jesieni chciałabym wspomnieć Alicję Gołaszewską, która odeszła 29 września 2014 roku w wieku 63 lat. Pozostawiła nam w pamięci swój wizerunek organistki, kompozytorki, dyrygentki, a przede wszystkim autorki słów i melodii do jednej z najpiękniejszych pieśni maryjnych „Czarna Madonna”. Utwór ten został przełożony na wiele języków. Jak podkreślała kompozytorka: „Cieszę się bardzo, że Matkę Bożą Częstochowską mogłam przez tę pieśń zanieść aż tak daleko, że tę „Czarną Madonnę”, nie pieśń, tylko Maryję mogły poznać najdalsze zakątki świata …”.
Alicja Gołaszewska urodziła się 5 marca 1951 roku w Gniewkowie koło Inowrocławia. Pochodziła z rodziny muzycznie uzdolnionej. Naukę gry na pianinie rozpoczęła w wieku czterech lat, a pierwszą nauczycielką małej Alicji była jej mama. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, a także Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fortepianu. Będąc jeszcze uczennicą szkoły muzycznej, pracowała już jako organistka przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gniewkowie. Prowadziła tam również scholę dziecięcą. Od 1967 roku brała udział w Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Już wówczas komponowała pieśni religijne, pielgrzymkowe, które mimo upływu lat, wciąż cieszą się dużą popularnością. W 1977 roku uzyskała dyplom magisterski z zakresu muzykologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Odbyła również kurs dyrygentury oraz organów. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w charakterze dyrygenta zespołu młodzieżowego w Kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze, a następnie organistki w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. W jednym z wywiadów udzielonych Biuru Prasowemu Jasnej Góry Pani Alicja wyznała: “Nigdy nie przypuszczałam, że ja w takim miejscu mogę pracować. Dla mnie to było coś tak wielkiego, nieosiągalnego.(…) Ja po prostu nie czułam się godna tego miejsca”. Z Jasną Górą Alicja Gołaszewska związana była przez trzydzieści trzy lata. Skomponowała około dwustu piosenek i pieśni ewangelicznych, stu tradycyjnych pieśni i piosenek religijnych, a także dla młodzieży śpiewy mszalne: „Kyrie”, „Gloria”, „Sanctus”, „Agnus Dei”.
Nie ma już Pani Alicji wśród nas, ale poprzez muzykę wniosła do naszego miasta radość i niezwykłość oraz pozostawiła po sobie duży dorobek twórczy.
Współpracownicy, przyjaciele, koledzy i wychowankowie pożegnali Panią Alicję słowami:
„(…) Była bardzo elegancką, energiczną, uśmiechniętą, sympatyczną kobietą. Niezwykle skromną mimo sławy. Dla każdego z nas znalazła dobre słowo, odrobinę uśmiechu i dobrej rady. Będzie teraz bardzo pusto i smutno bez Pani Alicji i chór w Kaplicy Matki Bożej nie będzie już tym samym chórem”.

Przy pisaniu korzystałam:

1. O. Józef St. Płatek: Życie muzyczne na Jasnej Górze w XX wieku. w: Studia Claromontana t.20
s.203,204.
2. Jasna Góra. Dwumiesięcznik Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej 2014 nr 6 s.20.
3. Strona internetowa Biura Prasowego Jasnej Góry: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-8891.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *