Wieluń – tu zaczęła się II wojna światowa


1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Jej pierwszym barbarzyńskim aktem było bombardowanie Wielunia rozpoczęte przez Luftwaffe o godzinie 4.40. W wyniku działań niemieckiego lotnictwa przeszło 70% miasta, które nie miało żadnego militarnego znaczenia, zostało zniszczone.

W ramach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski ogłasza zbiórkę pamiątek związanych z miastem w latach 1935-1950. Celem zbiórki jest zgromadzenie materiałów do przygotowania wystawy internetowej obrazującej miasto tuż przed wybuchem II wojny światowej, zniszczenia dokonane podczas wojny i wysiłek odbudowy. Projekt zakłada również nagrania rozmów ze świadkami historii. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi odbiorców polskich i zagranicznych na Wieluń: miejsce, gdzie dokonały się pierwsze okrucieństwa wojny światowej – wojny totalnej.

Kościół parafialny pw. św. Józefa w Wieluniu po zbombardowaniu miasta przez lotnictwo niemieckie 1 września 1939 r., fot. domena publiczna.

Wystawa udostępniona zostanie w Internecie na platformie Instytutu Kulturalnego Google oraz w formie aplikacji mobilnej, która będzie mogła towarzyszyć zwiedzającym Wieluń.

Zbiórka pamiątek potrwa półtora miesiąca – od 2 września do 16 października 2015 r. Zbierane są wszelkiego rodzaju pamiątki, także w formie cyfrowej, prowadzone będą również nagrania historii mówionej.

Zgromadzone pamiątki trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Organizator: Muzeum Historii Polski

Partnerzy: Urząd Miejski w Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Współpraca: Instytut Kulturalny Google

Muzeum Historii Polski powstało w 2006 r., siedziba Muzeum powstanie na Cytadeli Warszawskiej w 2018 r. Stała ekspozycja Muzeum będzie ukazywać najważniejsze wątki z dziejów Polski od X do XXI wieku. Centralne miejsce znajdzie w niej historia wolności w Polsce (dzieje parlamentaryzmu, ruchów niepodległościowych i obywatelskich) od czasów republiki szlacheckiej w XVI wieku aż po „Solidarność”. Więcej informacji na stronie www.muzhp.pl.

Wystawy Muzeum na platformie Instytutu Kulturalnego Google: www.wystawy.muzhp.pl

Kontakt w sprawie zbiórki: Ewa Wójcicka, Muzeum Historii Polski w Warszawie,
tel. 22 211 90 30, e-mail: wielun@muzhp.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *