Wernisaż 23. Wystawy Piękna w ZSZS im. M. Grzegorzewskiej


Już po raz XXIII. częstochowski Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej gościł utalentowanych plastycznie uczniów częstochowskich szkół i placówek opiekuńczych z okazji Wystawy Piękna. Była to również okazja do oficjalnego otwarcia sali gimnastycznej po generalnym remoncie. Symboliczne przecięcie wstęgi nastąpiło w obecności i przy udziale przedstawicieli władz miasta, kuratorium, Regionalnego Ośrodka Kultury, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,  kadry pedagogicznej i samych uczniów, a także zaproszonych gości. Honorowym gościem wydarzenia była artystka i pedagog Joanna Jeżewska-Desperak.

 

 

Na otwarcie imprezy uczniowie zaprezentowali „Bajkę o kolorach” w krótkim spektaklu. Podobnych momentów podczas wydarzenia było więcej – wystąpił przed publicznością szkolny zespół taneczny Angels, uczniowie także śpiewali i deklamowali okolicznościowe wiersze. Artystka będąca Honorowym Gościem krótko przedstawiła trzy swoje prace, ukazujące włoskie miasta Bologna i Matera. Ich autorka urodziła się w Opolu, tam ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1997 roku studia na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza).

W rozmowie z Gazetą Częstochowską dyrektor Zespołu Szkół Dorota Markowska stwierdziła, że w tym roku nie było szczególnych trudności z przygotowaniem wernisażu, ponieważ szkoła ma za sobą już 22 lata doświadczenia w tym aspekcie. „Około tygodnia zajmuje nam zaprezentowanie tych prac – trzeba je ładnie oprawić, zawiesić, wyeksponować” – powiedziała dyrektor Markowska. „Prac jest co roku mniej więcej tyle samo, natomiast ostatnio powiększa się ilość uczestników” – dodała następnie komentując liczbę ok. 500 prezentowanych prac prezentowanych na tegorocznej wystawie.

Same „dzieła” w większości stanowiły obrazy i rysunki, w ich treści dominowały pejzaże lub martwa natura, ale nie brakowało motywów religijnych takich jak wizerunki świętych. Istotną mniejszość stanowiły prace innego „gatunku”: rzeźba, przedmioty użytkowe (torby na zakupy), ekscentryczne stroje itp.

Udział wzięli artyści nie tylko z grona szkoły-gospodarza miejsca, ale także innych placówek, takich  jak:  Zespół Szkół nr 23, Zespół Szkół nr 28, Zespół Szkół nr 45, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5, Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi, Fundacja Oczami Brata, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie, Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa Prowincji Wrocławskiej w Częstochowie.

Po uroczystym otwarciu wystawy, przywitaniu przybyłych gości i prezentacji placówek szkolnych i opiekuńczych biorących udział, wszyscy zaproszeni zostali do zapoznania się z pracami. Zachęcano także do udziału w plebiscycie na najlepszą pracę. Młodzi uczestnicy następnie wzięli udział w warsztatach, podczas których wykonywali wspólnie kolejne prace. Na koniec odczytano imiona i nazwiska autorów wyróżnionych prac i wręczono im okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Przedstawicielka grona pedagogicznego podkreśliła, że sami uczniowie z dużym zaangażowaniem pomogli w organizacji wystawy.

Szkoła ma za sobą bogatą historię – jej początki sięgają roku 1957, kiedy to zorganizowano Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną w Częstochowie. Placówka ta mieściła się początkowo przy ulicy Staszica 10, a pierwsza klasa liczyła 24 uczniów. W sierpniu 1959 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna otrzymała nowy budynek przy ulicy Krótkiej 22, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego. Dzięki temu zwiększyły się możliwości szkoły: wzrosła liczba nauczycieli do ok. 10 osób poza dyrektorem i liczba ta utrzymywała się przez lata 60. XX w. Wzrosła też liczba uczniów. W roku szkolnym 1959-60 były już cztery klasy z ponad 80 uczniami, a od roku 1962/1963 ich liczba regularnie przekraczała 100 osób.

Od tamtej pory szkoła była stopniowo rozbudowywana, obecnie organizuje szereg imprez kulturalnych dla młodzieży szkolnej, zaprasza na spotkania także znane osoby ze świata kultury. W skład Zespołu Szkół wchodzą obecnie: Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1 (dedykowana uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi), Branżowa Szkoła I Stopnia (dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 11 (przeznaczona młodzieży w normie intelektualnej ale z zespołem Aspergera, autyzmem, słabowidzącej, słabosłyszącej czy z niepełnosprawnością ruchową) i Technikum nr 13 (które kształci młodzież w normie intelektualnej, z zespołem Aspergera, autyzmem, słabo słyszącą, z niepełnosprawnością ruchową). Co więcej – jest to jedyne tego typu technikum w naszym regionie.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *