Pamiętacie bajki ze swojego dzieciństwa? Mogliśmy słuchać ich godzinami – czytanych lub opowiadanych przez rodziców, babcie, dziadków, ciocie czy wujków. Liczyła się przygoda, którą przeżywaliśmy z każdym słowem snutej opowieści, wspólnie spędzona chwila i poczucie bezpieczeństwa, które pozwalało nam przetrwać nawet te „najstraszniejsze” fragmenty. Zachęcamy do udziału we „Wdzięcznym czytaniu” w Filii nr 16 Biblioteki Publicznej im. dra Władysława Biegańskiego przy ulicy Krakowskiej 46/50.
Dzieci uwielbiają wspólny czas, zarówno spędzony z dorosłymi, jak i z innymi dziećmi. Dzieci uwielbiają również zabawy, szukają ich w każdej chwili – jeśli im ich nie zaproponujemy, będą organizowały je same, tak jak potrafią. Aby wprowadzić dzieci w świat książki potrzebni są dorośli, którzy ten świat przybliżą.
Jednak książki mogą być dla dziecka tak samo naturalną zabawą, jak bieganie, wspinanie się czy rysowanie. Czytanie wpływa wszechstronnie na rozwój małego człowieka, na jego intelekt, emocje, rozwój społeczny. Czytanie stymuluje rozwój intelektualny, poszerza wiedzę i słownictwo, rozbudowuje pamięć, rozwija umiejętności komunikacyjne, pobudza wyobraźnię. Wpływa też na wrażliwość – zdolność reagowania na świat i innych ludzi. Jest też po prostu źródłem rozrywki i radości.
Jeśli więc chcesz zaoferować swojemu dziecku naukę i zabawę w jednym, połączoną z integracją z rówieśnikami, zapraszamy na ogólnodostępne spotkania z głośnym czytaniem, które odbywać się będą w każdy czwartek o godzinie 16:00 w Filii nr 16 Biblioteki Publicznej im. dra Wł. Biegańskiego przy ul. Krakowskiej 46/50 (pawilon). Pierwsze spotkanie odbyło się 31 stycznia 2019 r. Czytanie skierowane jest w szczególności do dzieci w wieku 4-8 lat. Akcja potrwa do końca czerwca, zakończy się tuż przed „Czytaniem w bramie”. W ten sposób będziemy bez względu na porę roku i inne okoliczności propagowali aktywne czytanie książek.
Działanie realizowane jest we współpracy Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” z Biblioteką Publiczną im. dra Wł. Biegańskiego w ramach Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
r