W tym tygodniu na Jasnej Górze


 

Piesze, rowerowe i biegowe – tak najkrócej można scharakteryzować pielgrzymki, które w tym tygodniu dotrą na Jasną Górę. Przybędą, m.in., piesze grupy z Republiki Czeskiej (Zaolzie) – 25.07. i Ostravy-27.07. Odbędą się ogólnopolskie pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Apostolatu Maryjnego (26-27.07), a także Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy (27-28.07). W Dniu Bezpiecznego Kierowcy – 25.07 Msza św. w intencji kierowców i misjonarzy sprawowana będzie o godz. 14.30. Odbędzie się kolejna nocna modlitwa w intencji kanonizacji bł. Prymasa Wyszyńskiego (27/28.07)

 

Pieszo, rowerem i biegiem na Jasną Górę

We wtorek, 23 lipca, dotrze Pielgrzymka Rowerowa Franciszkańska ze Wschowy. To już XVI edycja. Przesłaniem pielgrzymki stały się słowa bł. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Ten zwycięża. Kto miłuje”. Aż 205 rowerzystów dołączy do pieszych pątników w czwartek, 25 lipca, z parafii św. Marii Magdaleny w Lubomi. Z nimi na Jasnej Górze połączą się też pątnicy biegowi.

Z kolei aż z Gdańska w sobotę, 27 lipca, dotrze 22. Pielgrzymka Rowerowa. Mają do przejechania ponad 600 km. Niewiele mniej, bo ok. 540 km mają do pokonania rowerzyści Strzelec Krajeńskich z diec. zielonogórsko – gorzowskiej. Dotrą w piątek, 26 lipca. To jedna z najstarszych tego typu pielgrzymek na Jasną Górę, teraz przyjadą po raz 36.

Czwartek, 25 lipca, będzie należał do tych, którzy właśnie kilometry na Jasną Górę przebiegną. W godzinach popołudniowych dotrą pielgrzymki biegowe z Ostrzeszowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kobierna i Wrocławia.

W tym tygodniu na pielgrzymi szlak, 23 lipca, wyruszyła 43. Piesza Pielgrzymka Góralska. Jej głównym przewodnikiem jest paulin o. Sylwester Guss. W drodze od 21 lipca są też pątnicy z diec. bydgoskiej. Obie grupy dotrą 31 lipca.

Na Jasnej Górze dominują parafialne piesze pielgrzymki z Górnego Śląska. Przybędą wierni m.in. z Jastrzębia Zdroju, Lubomi, Miasteczka Śląskiego. W śląskim kolorycie wejdzie w sobotę 27 lipca – „W dziękczynieniu za wspólnotę Kościoła” 40. Piesza Pielgrzymka Tyska.

 

Pielgrzymki z Republiki Czeskiej

W czwartek, 25 lipca, po południu (ok. godz. 16.00) zaplanowane jest wejście pieszej pielgrzymki oraz grupy rowerowej z czeskiego Zaolzia. Wyruszyli z Czeskiego Cieszyna po raz 32. Do nich dołącza pielgrzymi, którzy dojada autokarem. Ich program streszcza hasło: „Modlitwa? To działa”.Ta transgraniczna pielgrzymka jest owocem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. 7 sierpnia 1991 r. wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka – wówczas jeszcze z Czechosłowacji do Częstochowy. Zapoczątkowali ją Jadwiga i Franciszek Frankowie. W sobotę, 27 lipca, dotrzeć ma także piesza pielgrzymka z Ostrawy w Republice Czeskiej. Spotkają się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 12.00. Polaków i Czechów połączyła paulińska parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrawie – Przywozie. Pielgrzymki z ziem pobratymczych dzisiejszych Czech przychodziły do jasnogórskiego sanktuarium już od XV w. Jan Długosz, historyk dworu Jagiellonów, jednoczących wówczas pod swym berłem Królestwo Polskie, Czechy i Węgry, potwierdza sławę jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej wśród ościennych narodów. Znane są także wpisy Czechów w księdze konfraterni paulińskiej i księdze cudów jasnogórskich z czasów Królestwa Polskiego. Wśród “śladów” związków Jasnej Góry z Czechami jest wykonana z piaskowca figura św. Prokopa z Sázavy w bezpośrednim otoczeniu placu pod szczytem jasnogórskim. Jest to rzeźba rokokowa z II poł. XVIII w. Potwierdza ona żywy kult czeskiego Świętego w Polsce. Samą figurę wystawiono na Jasnej Górze w roku 1804 z okazji zatwierdzenia kultu tego czeskiego zakonnika i pustelnika. Podobno paulini chcieli przez to wynagrodzić Czechów za to, że właśnie z ich ojczyzny przybywało co roku do Matki Bożej Jasnogórskiej najwięcej zagranicznych pątników. Prokop jest jednym z patronów Czech.

Modlitwa za kierowców i misjonarzy

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i obchodzonego 25 lipca Dnia Bezpiecznego Kierowcy o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. za wszystkich użytkowników dróg i wspierających dzieło misyjne. Organizatorem Tygodnia św. Krzysztofa jest MIVA Polska, czyli misyjne stowarzyszenie, którego celem jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu.

 

„Z Prymasem w domu Matki”- 27/28 lipca

W czwartek, 27 lipca, odbędzie się kolejna nocna modlitwa w intencji kanonizacji bł. Prymasa Wyszyńskiego. Rozpocznie się jak co miesiąc, Apelem Jasnogórskim, o godz. 21.00. Czuwanie potrwa do ok. 1.00 w nocy. Tegorocznej nocnej modlitwie w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze towarzyszą słowa „Ten zwycięża kto miłuje”. Czuwania odbywają się one od ponad 40 lat zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Modlitwę rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Eucharystia sprawowana o północy. Czuwanie podejmą członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz przedstawiciele parafii w Zuzeli, gdzie 3 sierpnia 1901 roku urodził się Stefan Wyszyński. W Zuzeli mieszkał przez pierwszych 9 lat swego życia.

Tegoroczne czuwania są także szczególnym czasem modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. To z racji setnej rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Wyszyńskiego (3 VIII 1924 r. we włocławskiej bazylice katedralnej) i prymicji, które miały miejsce na Jasnej Górze – 5 VIII 2924r.Tak wspominał Prymas ten moment: „Z pierwszą Mszą świętą pojechałem na Jasną Górę i tam ją odprawiłem w dniu Matki Bożej Śnieżnej, 5 sierpnia 1924 roku. Pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę, aby stanęła przy każdej mojej Mszy świętej, jak stanęła przy Chrystusie na Kalwarii”.

Apostolat Maryjny
W piątek, 26 lipca, Mszą św. o godz. 17. 00 w Bazylice rozpocznie się Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego, jej uczestnicy wezmą udział w nocnym czuwaniu. Główne uroczystości w sobotę, 27 lipca na Szczycie o. 11.30. Eucharystii ma przewodniczyć i homilię wygłosić biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski Adrian Put. Hasło pielgrzymki: „Maryja wzorem cierpliwości”.

 

Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także prężną działalność charytatywną. Związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Do Polski został przeniesiony na początku XX w. Po II wojnie św. wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając nazwę Apostolatu Maryjnego.

 

Świeccy Franciszkanie

W piątek, 26 lipca, czuwaniem po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się 31. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Jej hasło: „Ty jesteś Miłością” W 2024 roku w całym zakonie franciszkańskim celebrowany jest Jubileusz 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna dnia 17 września 1224 r.

Msza św. sprawowana będzie w sobotę, 27 lipca, na Szczycie o godz. 11.30. Eucharystii ma przewodniczyć i homilię wygłosić biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski Adrian Put. Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają 1221 roku. Św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im wówczas nową formę życia ideałami Ewangelii.

 

Lazaryci na Jasnej Górze

W dniach 27-28 lipca odbędzie się Pielgrzymka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. Zakon ten to instytucja historyczna. Jego celem jest uczestnictwo w misji Kościoła przez promocję wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym. Codzienna działalność lazarytów skupia się przede wszystkim na wymiarze charytatywnym. Zakon został założony w Ziemi Świętej podczas I wyprawy krzyżowej w 1098 r., a swą nazwę wziął od biblijnego Łazarza. To właśnie jemu lazaryści dedykowali większość swych szpitali i kościołów. Lazaryci byli jedyną organizacją w średniowieczu zajmującą się opieką nad trędowatymi. I dlatego od nazwy zakonu pochodzą słowa „lazaret” i „leprozorium”.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

fot. Jasna Góra

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *