Jasnogórska krypta w Kaplicy Matki Bożej będzie w tym w roku niedostępna dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców i braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku z racji uroczystości Wszystkich Świętych.
„Mieliśmy piękną tradycję, że w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych otwieraliśmy kryptę. W tym roku ze względów bezpieczeństwa pozostanie ona zamknięta” – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.
„Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Każdego roku wielu pielgrzymów chciało tam wejść. I gdybyśmy ją otworzyli, wielu i w tym roku by przybyło. Mogłoby to stworzyć zagrożenie epidemiologiczne, więc o. przeor Samuel Pacholski podjął decyzję o tym, żeby nie otwierać krypty w tym roku. Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, aby pielgrzymi mogli być bezpieczni” – podkreśla o. kustosz w rozmowie z Radiem Jasna Góra.
W ubiegłych latach kryptę można było nawiedzać dłużej – przez cały listopad, modląc się tam za zmarłych ojców i braci paulinów.
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na Jasnej Górze każdego roku odprawiane były uroczyste Nieszpory z wypominkami, połączone z procesją po jasnogórskiej bazylice i Kaplicy. W tym roku jednak, również ze względów epidemiologicznych, paulini zrezygnowali z procesji. Natomiast uroczyste Nieszpory zostaną odprawione w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 16.15. W czasie nabożeństwa co roku przywoływane są imiona i nazwiska zmarłych ojców i braci paulinów, rodziców, krewnych i bliskich, organistów i muzyków jasnogórskich, konfratrów i dobrodziejów sanktuarium i Zakonu Paulinów, zwłaszcza tych, którzy spoczywają na Jasnej Górze – dobroczyńców, fundatorów i zakonników.
Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w tym roku w niedzielę, więc program dnia na Jasnej Górze jest niedzielny.
Paulini zachęcają wiernych do łączenia się z Jasną Górą za pośrednictwem mediów. O godz. 9.30 Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej transmitować będzie Telewizja Trwam, natomiast o godz. 11.00 transmisję Eucharystii przeprowadzi Telewizja Polska w programie 1. Nieszpory, jak również wszystkie inne Msze św. i nabożeństwa, będą przekazywane za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.
Przypominamy, że na Jasnej Górze obowiązują ograniczenia liczby wiernych. Do Kaplicy Matki Bożej może wejść 60 osób, do jasnogórskiej bazyliki 160, a do Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 36 osób. Drzwi przejściowe między Kaplicą a bazyliką są zamknięte, a porządku i przestrzegania zasad pilnuje straż jasnogórska.
Paulini proszą wiernych o zachowanie minimum dwóch metrów odstępu między sobą i przypominają o konieczności zakrywania ust i nosa. Przy wejściu do Kaplicy Matki Bożej i bazyliki wystawione są dozowniki z środkami do dezynfekcji rąk, także bezdotykowe.
Aby umożliwić większej liczbie pielgrzymów udział w niedzielnych Mszach świętych, część liturgii odprawianych w Kaplicy Matki Bożej jest transmitowana do bazyliki jasnogórskiej za pośrednictwem ekranów. Również Komunia św. podczas tych Mszy świętych jest udzielana w bazylice.
Cały dzień, również w tygodniu, trwa transmisja liturgii z Kaplicy Matki Bożej:
– na jasnogórskim YouTube (wejście m.in. z jasnagora.com, jasnagora.pl i www.niedziela.pl)
– na platformie VOD TVP.
Informacje o godzinach Mszy św. przy Ołtarzu Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze dostępne są pod adresem www.jasnagora.com/plandnia.
Przypominamy, że z Jasną Górą przez przekaz telewizyjny można łączyć się codziennie – o godz. 7.00 Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej transmituje TVP w programie 1 /od poniedziałku do soboty/, a o godz. 13.30 – Telewizji Trwam /od poniedziałku do soboty/.
Przypominamy również, że w parafiach, ale także na Jasnej Górze, przyjmowane są tzw. wypominki. Imiona bliskich zmarłych do modlitwy wypominkowej zgłaszać można do kustosza Jasnej Góry: listownie, mailowo, telefonicznie lub osobiście, jak również w zakrystii i innych wyznaczonych punktach. Msza św. wypominkowa będzie odprawiana przez cały listopad w bazylice jasnogórskiej o godz. 7.00 (w niedziele o godz. 6.30).
Jasna Góra