25 maja 2025 roku obchodziliśmy 77. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego przez funkcjonariuszy UB strzałem w tył głowy. W tym dniu w Częstochowie odbyły się uroczystości ku pamięci bohaterskiego polskiego żołnierza.

Najpierw została odprawiona Msza Święta w kościele parafialnym pw. Narodzenia Pańskiego (przy al. Wolności 35). Następnie uczestnicy wydarzenia udali się pod tablicę (ul. Wolności 33), upamiętniającą Rotmistrza. Tam odśpiewano hymn narodowy oraz złożono kwiaty. W uroczystościach brali udział: poseł na Sejm RP Szymon Giżyński z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość” (organizatora uroczystości) oraz „Rycerzy Kolumba”.
Przypomnijmy. 22 maja 2016 r. odsłonięto tablicę ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Została ona umieszczona na frontonie budynku, przy ul. Wolności 33 w Częstochowie, gdzie w mieszkaniu państwa Marii i Ludwika Mierzanowskich, w grudniu 1945 roku, przebywał Witold Pilecki, wracający do Polski z misją powierzoną mu przez gen. Władysława Andersa.
Pierwsze środki na wykonanie tablicy zebrano podczas aukcji 17 października 2015 roku, współorganizowanej przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości, które następnie bardzo ofiarnie uczestniczyło wykupie cegiełek na rzecz ufundowania tablicy.
Rotmistrz Witold Pilecki to wielki bohater narodowy. Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Autor raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, został zastrzelony strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku. Jego ciało zakopano w nieznanym miejscu, do dzisiaj nie odnaleziono miejsca pochówku Rotmistrza.
Oskarżenie anulowano w 1990. Pośmiertnie, w 2006 roku, rotmistrz Pilecki otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
NG
Fot. NG
Kwiaty składa delegacja częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, od lewej Justyna Kielesińska, poseł Szymon Giżyński, Tadeusz Janda