W sobotę 18 stycznia 2025 roku w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie odbył się pogrzeb zmarłej dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego Małgorzaty Kaim. Ceremonia była swoistą manifestacją, w której oddano hołd cenionej i szanowanej dyrektor. Zmarłą żegnały tłumy – rodzina, przyjaciele, współpracownicy, uczniowie, absolwenci oraz przedstawiciele władz miasta.
Urnę z prochami wystawiono o godzinie 10:30, o godzinie 11:00 odprawiona została uroczysta Msza Żałobna, celebrowana w intencji zmarłej. Ostatnie pożegnanie przekazali: wiceprezydent dr Ryszard Stefaniak, wiceprzewodnicząca Zarządu NSZZ ,,Solidarność” Dorota Kaczmarek, prywatnie przyjaciółka zmarłej Małgorzaty Kaim, przedstawiciele szkoły, uczniowie. – Śmierć Pani Dyrektor jest wielką stratą dla Częstochowskiej i polskiej oświaty – podkreślił Ryszard Stefaniak.
Po Mszy Świętej urna z prochami została odprowadzona na cmentarz Raków, gdzie spoczęła w rodzinnym grobie. W drodze na cmentarz w symbolicznym geście była prowadzona na rowerze, który otoczyli jej uczniowie. Pani Dyrektor była wielbicielką turystyki rowerowej.
Małgorzata Kaim była nie tylko dyrektorem, ale przede wszystkim oddanym pedagogiem, wychowawcą i mentorem wielu pokoleń młodzieży. Jej życie było nierozerwalnie związane z I LO im. Juliusza Słowackiego, gdzie przez 32 lata, od 1 września 1993 roku, uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie. Od 1 września 2015 roku pełniła funkcję p.o. dyrektora, a w styczniu 2016 roku wygrała konkurs na to stanowisko. Wcześniej pracowała także w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (1994-95) oraz w IX LO im. C.K. Norwida (1995-96).
Jej zaangażowanie i oddanie pracy pedagogicznej zostały docenione licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.:
- Trzykrotnie Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2001, 2006, 2012).
- Dwukrotnie Kuratora Oświaty (2000, 2009).
- Dziewięciokrotnie Nagrodą Dyrektora Szkoły.
- Medalem KEN (2006).
- Nagrodą Prezydenta Częstochowy (2003, 2005, 2008).
- Nagrodą Rady Miasta (2014).
- Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2015).
- Nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej.
- Tytułem „Profesora Oświaty”.
Małgorzata Kaim aktywnie współpracowała z wieloma instytucjami, takimi jak: Akademia Jana Długosza, Centrum Edukacji Obywatelskiej, IPN, Polskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu”, Fundacja Shalom, Stowarzyszenie Sybiraków, Instytut Yad Vashem i Fundacja „Pro Patria”. Prowadziła koła zainteresowań dla młodzieży: od 2008 roku koło politologiczne „Entropia”, a od 2015 historyczne „Rubikon”. Była także autorką licznych publikacji. Zmarła w wieku 55 lat, 14 stycznia 2025 roku.
Niech spoczywa w spokoju!