Tajna drukarnia w Częstochowie uhonorowana tablicą pamiątkową


27 września, przy ul. św. Jadwigi 129, odsłonięto tablicę upamiętniającą konspiracyjną drukarnię, działającą w tym miejscu, w okresie okupacji niemieckiej. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 74. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów. Uczestniczył w niej, m.in., Wacław Wydrychiewicz – inicjator powstania tablicy.

74 lata temu stał tu rodzinny dom, który okazał się prawdziwym punktem oporu. W tajnej drukarni aktywnie działały Matylda Plucińska i jej córki: Weronika, Władysława i Zofia. Wszystkie uczestniczyły w pracach redakcyjnych i kolportowaniu pisma „Alarm”. Dzięki bohaterskiej postawie kobiet nawet odkrycie we wrześniu 1943 r. przez Niemców tajnej drukarni, zakończone aresztowaniem Plucińskich, nie pozwoliło okupantom złamać odnalezionych podczas rewizji szyfrów.
Dom przy ul. św. Jadwigi był także miejscem nasłuchu radiowego Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu częstochowskiego, służył za schronienie i punkt kontaktowy.
Matylda z Wajrychów Plucińska i jej córki oprócz aktywnej działalności konspiracyjnej w drukarni opiekowały się rannym Sewerynem Marciniakiem pseud. „Jarża”, postrzelonym przez Niemców w 1942 roku na Rynku Wieluńskim, utrzymywały też stały kontakt z jasnogórskim klasztorem.
W 1943 roku, po odkryciu przez Niemców tajnej drukarni kobiety aresztowano. Matylda Plucińska zmarła krótko po zatrzymaniu, jej córki zginęły w KL Auschwitz, między listopadem a grudniem 1943 roku.
Tablicę poświęcił kapelan Hufca ZHP w Częstochowie ks. Grzegorz Paszka, a tło historyczne przybliżył Juliusz Sętowski – kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *