Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta Częstochowa oraz RKS Raków Częstochowa zorganizowały uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Federaka. założyciela klubu sportowego „Racovia”, weterana Wojska Polskiego, zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym za działalność na rzecz odbudowy niepodległej Polski. Wydarzenie odbędzie się 2 sierpnia 2024 r. o godz. 11:00 przed siedzibą zarządu RKS Raków Częstochowa (ul. Limanowskiego 83, Częstochowa).
Marian Federak urodził się 3 stycznia 1901 r. w Bliżynie k. Starachowic. Był synem Jana i Wandy z d. Skrzyńskiej. W latach 1919-1921 odbywał służbę w IV Warszawskim Batalionie Etapowym oraz Batalionie Celnym nr 29 i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta WP. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnych strukturach PPS-WRN na terenie Częstochowy. Za działalność konspiracyjną został aresztowany 3 listopada 1944 r. przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu pracy w Gassen, filii KL Gross-Rosen, gdzie został zamordowany 24 grudnia 1944 r. Marian Federak był aktywnym działaczem społecznym i jednym z założycieli klubu sportowego „Racovia”, który obecnie nosi nazwę RKS Raków Częstochowa.
Data odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Federaka wpisuje się w 84. rocznicę przybycia pierwszego transportu do obozu Gross-Rosen, w którego podobozie w Gassen został zamordowany. Dzień ten najlepiej opisują słowa Stanisława Wądołowskiego, jednego z więźniów KL Gross-Rosen, który przybył w pierwszym transporcie: „Był wtedy piękny, słoneczny dzień 2 sierpnia 1940 roku, godzina około szóstej po południu. Wchodziliśmy do ogrodzenia, popędzani, bici i poszturchiwani przez esesmanów. Na wieżach wartowniczych zaciągnięte zostały posterunki, a wycelowane lufy broni maszynowej w środek ogrodzonego drutem kolczastym baraku i wznoszące się od północy strome i dzikie skały granitowych kamieniołomów zdawały się nam mówić: ”Tu nie ma żadnej nadziei”.
Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
fot. Klub Raków