Jak powszechnie wiadomo, obowiązkiem każdego pracodawcy jest zagwarantowanie możliwości udziału pracownika w szkoleniach wstępnych oraz okresowych BHP. Tak samo obowiązkiem po stronie pracownika jest uczestnictwo w tego typu kursie. Może on odbywać się na dwa sposoby: stacjonarnie bądź online. Zapraszamy na krótkie porównanie obu form szkolenia. Pokazujemy, czy powiew nowoczesnej technologii i możliwość odbycia zajęć całkowicie zdalnie jest rzeczywiście rewolucyjnym sposobem na elastyczne oraz komfortowe wypełnienie obowiązków. Zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i samego pracownika. Przeczytaj – to tylko kilka minut lektury.

Stacjonarne szkolenia BHP nie dają za wygraną. Co zyskasz na takich zajęciach?
Mogłoby się wydawać, że w takim zestawieniu szkolenia stacjonarne BHP wyraźnie przegrywają z nowoczesną formą odbywania zajęć za pośrednictwem internetu. Czy to słuszny wniosek? Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że nie! Zwłaszcza, że nadal istnieje obowiązek uczestnictwa i przeprowadzania tzw. okresowych szkoleń, dedykowanych głównie dla reprezentantów przemysłu, budownictwa lub produkcji. To tam stacjonarne kursy zbierają największe żniwa. Wszędzie, gdzie wymagana jest praktyczna umiejętność obsługi konkretnych maszyn, rozwiązania e-learningowe okazują się być niewystarczające do wypełnienia obowiązujących w Polsce przepisów. To wtedy stacjonarne lekcje polecane są dla wszystkich pracowników oraz pracodawców – do nich przecież należy ostatnie zdanie w zakresie doboru najlepszej formy szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Co można jeszcze zyskać na stacjonarnych zajęciach? To ograniczenie do zera wszelkiego rodzaju problemów technicznych oraz możliwość interakcji z instruktorem.
Szkolenie BHP online to ukłon w stronę komfortowego zaliczenia zajęć
Nie ma co ukrywać – zalet zdalnego uczestnictwa w szkoleniach BHP jest naprawdę sporo. Za największe należy uznać przede wszystkim maksymalną elastyczność. Tego typu zajęcia odbywają się bez konkretnego harmonogramu godzinowego, właściwie w dowolnym dniu. To oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Zarówno po stronie pracodawców, jak i samych pracowników. Warto podkreślić, że nowoczesne platformy e-learningowe są łatwe w obsłudze i z łatwością odnajdzie się tam każda osoba, posiadająca podstawową wiedzę na temat obsługi komputera. Doskonałym oraz często wybieranym przykładem jest firma MIR-JAS, prowadząca stronę https://mirjas.pl/. Można znaleźć tam szkolenia online z zakresu chociażby: instruktażu ogólnego, przystosowania do pracy w biurze, w zakładach inżynieryjno-technicznych, w służbach zdrowia czy służbach mundurowych. Dostęp do samej platformy przeważnie nie jest ograniczony czasowo, a więc raz wykupione lekcje mogą Ci się przydać w przyszłości. Chociażby do odświeżenia wiedzy na temat obowiązujących w Polsce przepisów. Musimy wspomnieć również o cenie. Szkolenie BHP online to niewielki koszt. Zdecydowana większość zajęć waha się w przedziale od kilkudziesięciu złotych do 100 złotych. Biorąc pod uwagę całość korzyści, fakt wystawienia odpowiedniej dokumentacji oraz najwyższą uniwersalność doboru lekcji dla konkretnych stanowisk, nic dziwnego, że coraz więcej firm chce odchodzić od stacjonarnych szkoleń BHP na rzecz unowocześnionej alternatywy w sieci.
Materiał Partnera