Na Jasnej Górze jak zawsze świątecznie i tradycyjnie. Sanktuarium jest przepięknie udekorowane choinkami. Oczywiście w centralnym miejscu dziedzińca, przed wieczernikiem, już z daleka przyciąga jasnogórska szopka. W tym roku jest także ruchoma szopka na tzw. fosach. I dodatkowo – tradycyjna – w Bazylice.
Hasło widniejące na szopce przed Bazyliką brzmi: „Idziemy od żłóbka do Eucharystii – wielkiej Tajemnicy wiary”. To nawiązanie do nowego, trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, realizowanego pod hasłem „Eucharystia daje życie”.
Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Natomiast wnętrze kościoła świątecznie przyozdobił brat Paweł Bryzek, bazylikowy.
Tradycyjna szopka ze Świętą Rodziną umieszczona jest w góralskiej chacie, którą od trzech wykonują górale z Czerwiennego. Obok Świętej Rodziny stoją ponad metrowe figury św. Jana Pawła II błogosławiącego pielgrzymów, a także papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI.
Po bożonarodzeniowej Pasterce generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przeniósł Dzieciątko do szopki i złożył je w żłóbku.
Wśród najmłodszych pielgrzymów dużą popularnością cieszy się także ruchoma szopka na jasnogórskich fosach. Powstaje głównie z myślą o dzieciach. W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie – kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. W szopce są też lalki na ruchomych mechanizmach, ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów.
W szopce tradycyjnie nie zabraknie oślicy Amelki, ulubienicy dzieci, są także ptaki.
Szopkę będzie można zwiedzać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 21.00, aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.