Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską w gminie Poczesna


17 października gmina Poczesna była gospodarzem niecodziennego wydarzenia. Były to warsztaty edukacyjne z zakresu prawa rodzinnego przeznaczone dla uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców i instytucji, które poprowadziła sędzia Anna Maria Wesołowska. Gościa na forum powitał wójt Gminy Poczesna Artur Sosna.

Anna Maria Wesołowska – łódzka sędzina w stanie spoczynku, znany autorytet w dziedzinie prawa  przemocy i uzależnień behawioralnych. Działa na rzecz budowania bezpiecznej szkoły poprzez edukację prawną dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Zajmuje się problemami dzieci i młodzieży, z różnych powodów doświadczających procedur sądowniczych oraz profilaktyką zachowań patologicznych i przestępczych.
Członkini Międzynarodowej Kapituły Ordery Uśmiechu. Pełniła  funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Autorka książki pt.: „Bezpieczeństwo młodzieży”. Występowała m.in. w programach „Sędzia Anna Maria Wesołowska” i „Wesołowska i mediatorzy”.

Tematyka spotkania w Poczesnej dotyczyła, m.in, znaczenia wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i świadomej rodziny. Sędzia Wesołowska przybliżyła nowe zagrożenia i uzależnienia, jakie czyhają na dzieci i młodzież oraz formy przemocy stosowane wobec dziecka, w tym obecnie najbardziej powszechne jak: grooming (manipulacyjny proces, mający na celu zdobycie zaufania i zbudowanie emocjonalnej więzi z ofiarą w celu jej wykorzystania, często seksualnego, często stosowany w internecie), zbyt wczesna inicjacja seksualna i cyberprzemoc. 
Mówiła dużo o odpowiedzialności rodziców i szkoły w procesie wychowawczym oraz zmianach w  przepisach, wprowadzonych  Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Sędzia Anna Maria Wesołowska jako zwolenniczka mediacji wskazała na potrzebę organizowania takich spotkań w szkole. – Właśnie mediacje często zapobiegają narastającym problemom w rodzinie i w szkole i rozwiązują problemy bez potrzeby udawania się do sądu. Dzieci i młodzież, jak wynika z moich doświadczeń, są otwarte na tłumaczenie i rozmowę, trzeba tylko im to umożliwić i wskazać drogę – mówiła Sędzia.
Jednocześnie przytoczyła kilka działań, które w procesie niwelowania problemów są przydatne i przynoszą wymierne efekty. Zalecała wprowadzenie tzw. symulacyjnych lekcji rozpraw sądowych, kącików prawnych, skrzynek korczakowskich, których jest ambasadorką. Zwracała uwagę na to, jak ważna jest szybka reakcja na krzywdę dzieci, na niepokojące sytuacje, objawy i zachowania. – Interwencja w odpowiednim czasie często zapobiega nieszczęściom, nie mogą zawodzić instytucje socjalno-opiekuńcze, szkoły. Trzeba być czujnym, obserwować dzieci i reagować. W Polsce wzrasta liczba samobójstw dzieci, ich samookaleczeń, przypadków znęcania się. Tego można uniknąć, a poprawę można osiągnąć wspólnym wysiłkiem – tłumaczyła.

Pani sędzia z ogromną cierpliwością omawiała konsekwencje, jakie niosą za sobą różne ryzykowne i nieakceptowalne zachowania. Dzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym i przemyśleniami z wcześniejszych spotkań z dziećmi i młodzieżą. Wywołało to wśród uczestników spotkania ogromne zainteresowanie. Uczniowie wsłuchiwali się w prelekcję gościa i aktywnie włączali się w rozmowę zadając pytania, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz marzeniami. Nauczyciele otrzymali cenne wskazówki dotyczące profilaktyki, natomiast rodzice radę, aby zawsze mieli dla swoich dzieci czas i okazywali im swą miłość. – Mówienie swoim dzieciom, że się je kocha najmocniej na świecie uczy wzajemnego szacunku i miłości. One tak naprawdę nie marzą o nowych smartfonach chcą tylko poświęconego im czasu i zainteresowania – mówiła Anna Maria Wesołowska.

Uzależnienie  to choroba, skutkująca problemami w rozmaitych aspektach życia osoby uzależnionej. Warto rozważyć  aspekty konsekwencji picia, zażywania narkotyków i innych uzależnień. Kłopoty z prawem, będące skutkiem uzależnień , mogą mieć różny charakter. Najczęściej wynikają z zachowań agresywnych i skłonności do bójek. Również z nielegalnych sposobów zdobywania pieniędzy np. na alkohol. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na konflikty z prawem osób uzależnionych i zastanowić się, skąd się biorą i co może być ich przyczyną.
Samorząd Gminy Poczesna na czele z włodarzem gminy, wójtem Arturem Sosną, podejmuje działania we współpracy z organizacjami, stowarzyszeniami, jednostkami organizacyjnymi , by diagnoza potrzeb w zakresie profilaktyki i leczenia była trafna dla mieszkańców. – Gminny  program profilaktyczny, którego  celem jest m.in.  uświadomienie konieczności zmiany stylu życia lub pewnych nawyków oraz budowanie pewnych przekonań, które skłaniają  do podejmowania prozdrowotnych wyborów i decyzji jest realizowany i akceptowany przez samorząd. Często słyszy się, że najskuteczniejsze interwencje profilaktyczne, jakie zna medycyna, to rzucenie palenia lub niepodejmowanie palenia – podkreśla wójt Artur Sosna.


Jednak by można było skutecznie w ten sposób interweniować, trzeba jak najwcześniej dotrzeć do wszystkich ludzi z informacją o korzyściach płynących z abstynencji np. tytoniowej. – Jesteśmy nastawieni  na edukację.  Celem jest zmiana złych nawyków,  wyrażania swoich emocji  czy zwiększenie aktywności fizycznej i realizacji zainteresowań.
 – Wraz z panem wójtem Gminy Poczesna,  Gminną  Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Służbą Zdrowia, działającą na terenie Gminy zapraszamy mieszkańców do współpracy na rzecz dobra naszych dzieci, budowaniu ich poczucia bezpieczeństwa i zapewnieniu zdrowie  – mówi sekretarz Gminy Poczesna Renata Smędzik. 

Zdaniem wójta gminy Artura Sosny, spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską było bardzo potrzebne i pozytywne. Sędzia nawiązała bardzo dobry kontakt z dziećmi, a one lgnęły do niej, zadawały pytania, nie były w ogóle skrępowane. Również spotkanie z dorosłymi miało bardzo merytoryczny przebieg i było owocne. Jak dodał wójt, wszelkiego rodzaju rozwiązania, które są już wdrożone w gminie nadal trzeba realizować, a nad nowymi, które zasugerowała sędzia Wesołowska, i które są pomocne i sprawdzają się, należy się pochylić, aby je zainicjować dla dobra dzieci.

fot. UG Poczesna – AN, JO oraz Redakcja GCz
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *