W weekend rozpoczyna się 3. Śląski Festiwal Nauki Katowice, w którym udział bierze Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.
Różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program Śląskiego Festiwalu Nauki, którego trzecia już edycja rozpocznie się w 12 stycznia 2019 roku. Jednym ze współorganizatorów Festiwalu jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
To największe w południowej Polsce wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice, a jednym ze współorganizatorów jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Hasłem przewodnim tego niezwykłego przedsięwzięcia będzie „Energia”. 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zaplanowany został od 12 do 14 stycznia, a poprzedzi go VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim, która odbędzie się 11 stycznia. Oficjalna inauguracja Festiwalu rozpocznie się w sobotę 12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Poprowadzi ją dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. Dla uczestników spotkania przygotowano widowisko z eksperymentami, podczas którego będą mogli przekonać się, jak postrzega muzykę fizyk, a jak psycholog. Pokazom i rozmowie dr. Tomasza Rożka z dr Marią Chełkowską towarzyszyć będą muzycy oraz chórzyści.
W programie inauguracji przewidziano również:
– rozmowę z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott,
– prezentację muzyczno-wizualną projektu CallTrain MO4/HG4 przygotowaną przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków,
– a także wręczenie Śląskich Nagród Naukowych.
Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN. Liczba miejsc jest ograniczona.
W kolejnych dniach – 13 i 14 stycznia – Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym na publiczność czekać będą główne atrakcje święta nauki, czyli pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i społecznych, medycyny i zdrowia, a także sztuki. Nowością trzeciej edycji jest strefa kosmiczna, a jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich. Do dyspozycji dostępne będą również strefa sportu oraz strefa e-sportu, a także strefa dziecka, w której profesjonalni opiekunowie oraz animatorzy zajmą się najmłodszymi uczestnikami festiwalu. Absolutną nowością jest strefa laserowych pokazów naukowych, przygotowanych przez Uniwersytet Lund ze Szwecji.
Łącznie na program 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE składa się ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko). Spotkania odbywać będą się w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych oraz wykładowych.
W programie nie mogło zabraknąć również strefy OFF Science z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Wynalazcy i amatorscy konstruktorzy nowatorskich rozwiązań technicznych, których propozycje uzyskały pozytywną opinię komisji eksperckiej, zaprezentują się festiwalowej publiczności w strefie OFF Science już 13 stycznia. Wezmą ponadto udział w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek. W Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.
Pracownicy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie po raz pierwszy uczestniczą w Festiwalu. W programie zaprezentują się wszystkie cztery Wydziały, które przygotowały warsztaty, wykłady, pokazy i koncert.
Wstęp na Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest bezpłatny. Udział w niektórych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze wraz z programem, są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl w zakładce „Dla odwiedzających”. Informacje publikowane są również na stronie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (www.ujd.edu.pl) oraz w mediach społecznościowych Uczelni.
r