Serdecznie zapraszamy na promocję książki w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie


14 października 2024 roku odbędzie się promocja książki redaktora „Gazety Częstochowskiej”, znanego historyka Roberta Sikorskiego – pt. „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego”. Praca jest pokłosiem wieloletniego projektu badawczego, dotyczącego życia codziennego mieszkańców naszego miasta w XIX i XX wieku. W efekcie, Autor podjął się bardziej szczegółowej analizy przełomowego okresu narodu polskiego z lat 1918-1922, czasu odzyskiwania i utrwalenia zdobytej przez Polskę niepodległości. Owocem projektu jest powstanie publikacji, której wydawcą jest „Gazeta Częstochowska”.

 

Podstawowym materiałem do badań, jak podkreśla autor, były roczniki „Gońca Częstochowskiego”. Powstałe teksty najpierw – w comiesięcznych odcinkach, w latach 2018-2022 – publikowane były w Magazynie Historycznym „Nad Wartą” – dodatku „Gazety Częstochowskiej”, pod dwoma zasadniczymi tytułami: „Do Niepodległej” i „100-lecie Polski Wolnej”. Po zakończeniu cyklu Autor przystąpił do jego uporządkowania, pod kątem wydania książki. W konsekwencji, ostateczna wersja publikacji jest opracowaniem nowym, skróconym, ale oczywiście jego kanwą był cykl, który ukazał się w Magazynie Historycznym.

Tu należy dodać, iż Robert Sikorski nadal kontynuuje pracę badawczą nad dziejami miasta. Aktualnie skupia się na latach trzydziestych XX w.; od początku bieżącego roku opracowuje i publikuje w Magazynie Historycznym „Nad Wartą” artykuły dotyczące roku 1933.

Należy też podkreślić sprawczą moc Wydawnictwa „Gazeta Częstochowska”. Książka podkreśla bowiem wieloletni okres ukazywania się i znaczącą rolę społeczną naszego Tygodnika, podobną jak w przypadku „Gońca Częstochowskiego”.

Wraz z autorem książki Robertem Sikorskim serdecznie zapraszamy naszych Szanownych Czytelników na spotkanie promujące publikację „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego” do Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie, przy ul. Jagiellońskiej 67/71 – 14 października, o godzinie 17.00.

Wieczór uświetnią wystąpienia, w tym, honorowego gościa – Jego Ekscelencji arcybiskupa metropolity częstochowskiego Wacława Depo, który zgodził się wygłosić swoją opinię na temat książki. Ponadto Autor publikacji w swoich dwóch prelekcjach nakreśli przyczyny jej powstania i odsłoni arkana pracy badawczej, a także przybliży wnioski dotyczące przeanalizowanego okresu. Spotkanie poprowadzą: współpracująca z „Gazetą Częstochowską” Oliwia Kurzacz oraz redaktor Robert Sikorski. W ramach akcentu artystycznego wystąpi znana częstochowska piosenkarka Aleksandra Kowalska.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *