Bibliotekarze częstochowscy, to coraz bardziej zwarta grupa. Duży wkład w integrację środowiska ma działający od kilku lat Jurajski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy w Częstochowie, któremu przewodzi prezes Renata Sowada
Towarzystwo prowadzi szeroką działalność informacyjno-edukacyjną. Członkowie, jest ich aktualnie 278, spotykają się na regionalnych forach. Ostatnie miało miejsce 26. października br. – To okazja do wymiany spostrzeżeń, merytorycznego wsparcia, nie tylko bibliotekarzy z Częstochowy, ale i z innych miast w Polsce, a nawet z zagranicy. Niedawno nawiązaliśmy stałą współpracę z bibliotekami w Czechach, na Zaolziu – podkreśla prezes Sowada. Spotkania doceniają bibliotekarze. – Każdy region ma własne doświadczenia i pomysły na rozwój bibliotekarstwa. Na spotkaniach możemy porozmawiać z kolegami po fachu i skorzystać z ich pomysłów oraz uzyskać metodyczne wsparcie – stwierdza Elżbieta Szajber z LO im. J. Słowackiego. Na ostatnim dyskutowano o miejscu biblioteki we współczesnej szkole i o szkolnych centrach informacji, których coraz więcej pojawia się w bibliotekach. Wykład wprowadzający wygłosiła Jolanta Augustyn ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie. – Na brak pracy współczesny bibliotekarz nie narzeka. Nowoczesna biblioteka to ośrodek skupiający szkolne życie kulturalne. Powstają w nich centra multimedialne, odbywają się różne konkursy – mówi pani Augustyn.
JOTNB jest największym w kraju oddziałem zrzeszonym w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, posiada pięć sekcji: w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Rybniku, Opolu i Zawierciu. Za swojego patrona przyjęło o. Zygfryda Dispensatora. Pracę oddziału nadzoruje Rada Oddziału: Renata Sowada (prezes), Małgorzata Antosiewicz (wiceprezes), Bożena Policińska (sekretarz), Alina Grabna (skarbnik).
Z każdym rokiem Jurajski Oddział TNB przyjmuje kolejne wyzwania. – Chcemy rozszerzać działalność, głównie po to, by promować czytelnictwo. Wydajemy kwartalnik informacyjny, prowadzimy aktualną stronę internetową (www.tnbspcz.republika.pl), organizujemy warsztaty zawodowe i szkolenia dla nauczycieli oraz konkursy dla szkół. Współpracujemy również z instytucjami naukowymi – mówi prezes Sowada. Jednym z ciekawszych projektów, zaczętym w 2004 roku, jest poszukiwanie polskich śladów w Europie. – Chcemy skatalogować pamiątki po Polakach, jakie są rozsypane w Europie. Odnaleźliśmy już kilkanaście, między innymi w Szwajcarii pomnik Jana III Sobieskiego – opowiada prezes Sowada. O sukcesie można również mówić w przypadku akcji bookcrossingowej, czyli uwalnianiu książek, która przyjęła się wśród częstochowian oraz przedsięwzięcia “Cała Polska czyta dzieciom”, do którego aktywnie włączyły się nasze biblioteki.
UG