Rodin dał zwycięstwo

Raków Częstochowa nie zwalnia tempa w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Tym razem zespół pod wodzą Marka Papszuna pokonał w niedzielę, 20.października br. przed własną publicznością – Pogoń Szczecin, 1:0 w spotkaniu 12.serii gier. Gola na wagę trzech punktów zdobył w…trzynastej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania, Matej Rodin. Częstochowianie odnieśli piąte z rzędu, ligowe zwycięstwo!

Początek niedzielnej potyczki “Medalików” z “Portowcami” należał do gospodarzy, którzy bardzo często gościli pod bramką Valentina Alexandru Cojocaru. Swoje okazje do zdobycia gola mieli Adriano Luis Amorim Santos “Adriano Amorim” który w 4.minucie minimalnie główkował obok bramki.

Następnie próby Iviego Lopeza i Karla Gustava Vilhelma Berggrena, również nie trafiły w światło bramki. Goście pierwszą i zarazem jedyną w całym meczu okazję do zdobycia gola stworzyli sobie w 10.minucie. Na bramkę Kacpra Trelowskiego pomknął Efthýmios Kouloúris. Wychowanek PAOK-u Saloniki co prawda oddał strzał ma bramkę gospodarzy, ale piłkę po Jego uderzeniu na słupek sparował golkiper “Czerwono – niebieskich”.  W samej końcówce pierwszej części spotkania swoje okazje na zdobycie gola mieli zarówno Michael Ameyaw jak i Jean Carlos Silva Rocha. W pierwszym przypadku skutecznie interweniował bramkarz Pogoni Szczecin. Natomiast w drugiej próbie pilka minęła bramkę “Portowców”. Do szatni obydwa zespoły schodziły przy bezbramkowym remisie.

W 64.minucie na bramkę gości uderzał Ivi López, ale na posterunku stał Valentin Alexandru Cojocaru. Od 66.minuty częstochowianie grali z przewagą jednego zawodnika, bowiem wychodzącego na czystą pozycję, Adriano Luisa Amorima Santos “Adriano Amorima” bezpardonowo powstrzymywał debiutujący w zespole “Portowców”, 20-letni Grecki obrońca, Dimítrios Keramítsis. Zawodnik ten przed startem obecnego sezonu trafił do drużyny Pogoni Szczecin z młodzieżowej drużyny AS Roma. W sezonie 2021/2022 zdołał zadebiutować w pierwszym zespole ze Stolicy Italii w wygranym (1:0) spotkaniu 22.kolejki włoskiej Serie A z Cagliari Calcio. Miało to miejsce 16.stycznia 2022 roku.

Mimo liczebnej przewagi Rakowa – na boisku tego nie było widać. Sytuacja dopiero zmieniła się w 82.minucie, kiedy to z konieczności z powodu groźnej kontuzji boisko musiał opuścić Patryk Paryzek i w tym momencie goście kończyli mecz w…dziewiątkę, bowiem wcześniej wykorzystali już limit zmian.

Gola na wagę trzech bardzo ważnych punktów gospodarze zdobyli dopiero w…doliczonym czasie gry drugiej części spotkania. Matej Rodin ucieszył kibiców dwa razy. W pierwszym przypadku w dwunastej minucie doliczonego czasu gry gol został anulowany przez system wideoweryfikacji VaR, ale po sześćdziesięciu sekundach ponownie ten sam zawodnik pokonał jeszcze raz Valentina Alexandru Cojocaru i ostatecznie zamknął wynik.

Co ciekawe przy tych dwóch sytuacjach wychowanek GOŠK Gabeli otrzymał…dwie żółte kartki co skutkowało czerwonym kartonikiem! De facto gospodarze kończyli to spotkanie grając w “dziesiątkę”! Dla gracza legitymującego się podwójnym paszportem – bośniackim i chorwackim było to premierowe trafienie w barwach Rakowa Częstochowa.

Ostatecznie Raków Częstochowa pokonał w niedzielę, 20.października br. przed własną publicznością Pogoń Szczecin, 1:0 w spotkaniu dwunastej serii gier o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zespół pod wodzą Marka Papszuna ma na swoim koncie 26.punktów i plasuje się w tabeli na drugiej pozycji. Częstochowianie do prowadzącego Lecha Poznań tracą zaledwie…dwa “oczka”!

Kolejne ligowe spotkanie drużyna Rakowa Częstochowa rozegra w sobotę, 26.października br. O godzinie 17:30 częstochowianie zmierzą się na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław. W drużynie Śląska trenerem jest były zawodnik Rakowa i wychowanek klubu z Limanowskiego, Jacek Magiera. Trenerem bramkarzy natomiast jest były trener bramkarzy Rakowa, Maciej Sikorski a w drużynie Śląska występują byli zawodnicy Rakowa – rezerwowym bramkarzem jest Tomasz Loska a zawodnikami Śląska są również byli gracze klubu z Limanowskiego 83: Marcin Cebula, Petr Schwarz oraz Sebastian Musiolik. Natomiast dyrektorem sportowym Śląska jest…były Dyrektor sportowy Rakowa, David Balda. Spotkanie zostanie rozegrane na Tarczyński Arena przy Alei Śląskiej 1. Spotkanie “na żywo” pokaże Canal + Sport 3. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:10.

20.10.2024, g.17:30: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – MKS Pogoń Szczecin 1:0, (0:0),

Bramka:

1:0: Rodin 90+13′

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółta kartka: Rodin 90+11′ (nie sportowe zachowanie). Czerwona kartka ( za drugą żółtą kartkę): Rodin 90+14′ (nie sportowe zachowanie) – Czerwona kartka: Keramítsis 65′ (za taktyczny faul). Widzów: 5443.

RKS Raków Częstochowa: 1.Kacper Trelowski – 4.Strátos Svárnas, 24.Zoran Arsenić (kpt) (82′ 88.Matej Rodin), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor (70′ 26.Erick Ouma Otieno), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin, 19.Michael Ameyaw (59′ 18.Jonatan Braut-Brunes), 84.Adriano Luis Amorim Santos “Adriano Amorim” (70′ 9.Patryk Makuch), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 10.Ivi López (70′ 15.Jesús Antonio Díaz Gómez).

Rezerwowi: 12.Dušan Kuciak – 8.Ben Lederman, 23.Péter Baráth, 97.Lázaros Lábrou.

Trener: Marek Papszun.

MKS Pogoń Szczecin: 77.Valentin Alexandru Cojocaru – 28.Rolf Linus Wahlqvist Egnell, 13.Dimítrios Keramítsis, 23.Benedikt Zech, 4.Leonardo Borges da Silva “Léo Borges”, 32.Leonárdo Páblo Koútris, 19,Kacper Łukasiak (63′ 8.Fredrik Stensøe Ulvestad), 21.João Pedro da Costa Gamboa “João Gamboa” (82′ 10.Adrian Przyborek), 7.Rafał Kurzawa (64′ 20.Alexander Gorgon), 9.Efthýmios Kouloúris (82′ 51.Patryk Paryzek), 11.Kamil Grosicki (kpt) (67′ 25.Wojciech Lisowski).

Rezerwowi: 31.Krzysztof Kamiński – 17.Jakub Lis, 22.Wahan Wardani Biczachczian, 27.Olaf Korczakowski.

Asystent trenera: Paweł Ozga.