Politechnika Częstochowska wzbogaciła się o wyjątkowe urządzenie dydaktyczne – czworonożną platformę kroczącą, czyli zrobotyzowanego psa!
W ramach dofinansowania o wartości 79 000 zł Uczelnia zyskała zaawansowaną platformę kroczącą wraz z laserowym systemem skanowania.
Robopies:
- Posiada 4 zaawansowane kończyny umożliwiające precyzyjne poruszanie się,
- Wyposażony jest w laserowy system skanowania otoczenia XT16 LiDAR, który analizuje przestrzeń w czasie rzeczywistym,
- Może być programowany do sterowania autonomicznego w różnych warunkach użytkowania.
Robopies waży 15 kg, ma 12 napędów a w każdej nodze chłodnicę aluminiową. Może rozwinąć prędkość maksymalną 5 m/s, ma wbudowaną kamerę oraz posiada lampę czołową. Robopies reaguje na komendy głosowe, wykrywa i unika wejścia na przeszkodę, ma funkcję podążania bocznego oraz transmisji obrazów. Można nim sterować m.in. za pomocą aplikacji mobilnej iOS/Android.
Robopies to bardzo cenne wsparcie dydaktyki i promocji Politechniki Częstochowskiej. Będzie wykorzystywany na zajęciach dydaktycznych realizowanych przede wszystkim w Katedrze Technologii i Automatyzacji a także będzie wspierał promocję nauk technicznych wśród młodzieży odwiedzającej Politechnikę Częstochowską.
Uczelnia pozyskała czworonożną platformę kroczącą dzięki projektowi, który zdobył uznanie w ramach programu STEM realizowanego przez firmę TIMKEN Polska. Projekt został doceniony zarówno w Polsce, jak i podczas drugiego etapu oceny w Stanach Zjednoczonych!
źródło PCz