Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła Częstochowę


Z końcem roku zakończyła się kompleksowa kontrola Urzędu Miasta. Częstochowa wypadła dobrze na tle innych samorządów kontrolowanych w tym roku.

Z końcem roku zakończyła się kompleksowa kontrola Urzędu Miasta. Częstochowa wypadła dobrze na tle innych samorządów kontrolowanych w tym roku.
W tym roku RIO przeprowadziło kontrole w 70 jednostkach samorządu terytorialnego w województwie śląskim, w tym w: Sosnowcu, Zabrzu, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. Poprzednia kompleksowa kontrola przeprowadzona była w częstochowskim UM przed czterema laty. Jej efektem było wskazanie wielu nieprawidłowości, w efekcie skierowaniem wniosku do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
Obecna kontrola wykazała, że zrealizowano zdecydowaną większość z 45 wskazań pokontrolnych RIO z 2000 r. Pozostałe – niezgodne z ustawą dysponowanie dwoma kontami bankowymi dla obsługi budżetu – zrealizowane będzie już od nowego roku. Z końcem roku zakończy się czas świadczenia przez banki usługi, w nowym przetargu wybrany zostanie bank prowadzący, zgodnie z ustawą, jedno konto miasta.
Za wzorcowe kontrolerzy RIO uznali obowiązujące w Urzędzie Miasta procedury zamówień publicznych. Dobra ocena dotyczy także gospodarki nieruchomościami – procedur sprzedaży, dzierżawy, zamiany i innych form gospodarowania nieruchomościami.
Wskazane drobne uchybienia w zakresie egzekucji podatków równoważy wysoka ocena aktywności w egzekwowaniu podatku od środków transportowych.
Uchybienia, niewielkiej wagi, wykazała kontrola m.in. w zakresie dotacji dla organizacji pozarządowych i placówek służby zdrowia.
Uchybieniem wskazanym przez kontrolę RIO np. jest brak potrącania diet radnych w przypadku ich nieobecności. Uchybienia w zakresie dotacji dla organizacji pozarządowej widoczne były w 2002 r a także w 2003 r. w zakresie klubów sportowych. Błąd polegał na przekazywaniu dotacji bez wyraźnego określenia celu. Błędy, zdaniem RIO, popełniono także w 2002 r. przekazując Zespołowi Szpitali Miejskich dotację na remonty w sposób niezgodny z ustawą. Błąd ten był powtórzeniem praktyki wskazanej już w 2000 r. przez RIO jako uchybienie.
Kontrolerzy RIO z uznaniem odebrali także natychmiastowe działania w Urzędzie korygujące wskazane uchybienia. Przykładem takim jest reakcja na wytkniecie przez RIO braku ustalenia stawki jednostkowej dotacji przedmiotowej dla MOSiR-u. Błąd ten został natychmiast naprawiony, jeszcze w czasie trwania kontroli Rada Miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie.
Warto tu dodać, że ta wysoka ocena jest znacząca na tle województwa śląskiego. Kontrole prowadzone w tym roku w niektórych miastach śląskich kończyły się wnioskami nie tylko do rzecznika dyscypliny finansów lecz i do prokuratury.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *