Prosto z Zakopanego


Sztuka sakralna i obyczajowa Podhala w Zagrodzie Włościańskiej

Prace prezentowane na wystawie “Malarstwo na szkle z Podhala” dotarły do Częstochowy z Muzeum Tatrzańskiego im. T. Chałubińskiego w Zakopanem. To kolekcja dzieł artystów ludowych z drugiej połowy XX wieku

Muzeum Tatrzańskie swoje zbiory kompletuje od 1921 roku, kiedy to w Krakowie po raz pierwszy pokazano szerokiej publiczności sztukę podhalańską. Wystawa wzbudziła różne reakcje, wielu zaskoczyła. Jak pisał Leonard Lepszy: “na wernisażu śmiała się młodzież szkolna, dziwili się i oburzali dorośli”.
Dziś inaczej oceniamy dorobek tatrzańskich artystów. Obrazy namalowane na szkle, znalezione w podtatrzańskich chałupach i zachowane dla potomnych są trwałymi pamiątkami kulturowej przeszłości tych terenów. W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego jest ponad pół tysiąca obrazów namalowanych na szkle i taflach lustrzanych. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Na bieżąco kolekcja jest uzupełniana o prace współczesnych twórców.
Wystawa w Muzeum Częstochowskim prezentuje malarstwo: Heleny Roj-Ciaptakowej, Eweliny Pęksowej, Anny Pęksy, Anny Bachledy-Pitoń, Barbary Banieckiej-Dziadzio, Stanisława Czech-Walczakowa, Wojciecha Bachledy-Żołnierczyk, Zdzisława Walczaka. Pierwsza część ekspozycji to sztuka z motywami sakralnymi, a zatem postaci Matki Boskiej i Jezusa w otoczeniu świętych, w najbardziej istotnych w naszej religijnej tożsamości scenach Ostatniej Wieczerzy, ukrzyżowania, Piety. Drugim tematem są sceny obyczajowe z życia górali – tańce, bacowanie i zbójowanie.

Podczas niedzielnego wernisażu 30. kwietnia Muzeum Częstochowskie wzbogaciło się o dwa cenne obrazy autorstwa Eweliny Pęksowej i Zbigniewa Jakubowskiego, które ufundował prezydent Tadeusz Wrona.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *