Pracownik UJD „Gwiazdą Umiędzynarodowienia 2025”


6 lutego 2025 roku w siedzibie Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, przy ul. Waszyngtona 4/8, podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiono sukces pracownika i absolwenta uczelni mgr. Bartłomieja Kowalika.

W styczniu 2025 r. w Gdańsku odbyło się sympozjum pn. „Studenci Zagraniczni w Polsce 2025”, zorganizowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich. Podczas wydarzenia główny specjalista Bartłomiej Kowalik, kierujący działem Współpracy Międzynarodowej UJD, otrzymał nagrodę: „Gwiazda Umiędzynarodowienia 2025”, w kategorii „Rising Star”.

Rozmowa z Bartłomiejem Kowalikiem

Otrzymał Pan nagrodę „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2025” w kategorii „Rising Star”, czyli z angielskiego – „Wschodząca Gwiazda”. Proszę zdradzić, jak to wybrzmiało w Pańskich uszach?

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem odebrać tę nagrodę podczas konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2025” w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. To jest ogromne osiągnięcie zarówno osobiście dla mnie, jak Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, który reprezentowałem.

Co trzeba było zrobić, jakie kroki wykonać, aby ubiegać się, a następnie zdobyć tę nagrodę? Czy w międzyczasie pojawiały się jakieś trudności w osiągnięciu tego celu?

Na uczelni jestem zatrudniony od 2018 r. Pracuję na stanowisku głównego specjalisty, kierującego działem współpracy międzynarodowej. W UJD pełniłem różne funkcje. Byłem uczenialnym koordynatorem programu ERASMUS+. Prowadziłem również projekty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w tym mobilnościowe o nazwie PROM. Oprócz tego współrealizuję ambitny projekt „Uniwersytet Europejski COLOURS”. W lutym ubiegłego roku współtworzyłem przedsięwzięcie „Welcome Center”, a w październiku byłem jednym z organizatorów Festiwalu Kultury Europejskiej.

Czyli, jak rozumiem, wspomniane przez Pana przedsięwzięcia, przy których Pan współdziałał, wystarczyły na Pana nominację do nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2025”.

Tak. Osobą, która mnie zgłosiła do tej nagrody, był Pan prorektor ds. umiędzynarodowienia, prof. UJD Marcin Sosnowski.

Czy pod uwagę były brane inne kandydatury poza Pańską?

Podejrzewam, że tak, aczkolwiek więcej informacji na ten temat posiadała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, która konkurs organizowała.

Pochodzi Pan z Ogrodzieńca w powiecie zawierciańskim. Co Pana skłoniło do podjęcia studiów w Częstochowie?

Bardzo chciałem studiować filologię angielską i sporo słyszałem dobrych opinii na temat tego kierunku, oferowanego przez ówczesną Akademię im. Jana Długosza. Dużo rozmawiałem również z osobami, które kończyły właśnie tę filologię na tutejszej uczelni. Tak więc można powiedzieć, że do studiowania w Częstochowie przekonały mnie opinie starszych kolegów i koleżanek.

Rozumiem, że dobrze Pan wspomina czasy studiów i podobne ma Pan odczucia, jeśli chodzi o pracę na uczelni…

Bardzo dobrze wspominam okres studiów. Teraz robię to, co lubię i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Rozmawiał: Norbert Giżyński

Foto.: Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *