„Powstali 1863–64”. Wystawa Muzeum Historii Polski w Częstochowie


 

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 27 lipca do 5 sierpnia będzie można oglądać w Częstochowie.

 

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na Starym Rynku w Częstochowie.

Ekspozycja w polskiej, angielskiej i litewskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie www.powstanie1863-64.pl

 

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”,

 

Wystawa czynna w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2024 r. w godzinach 10:00 – 18:00

 

Stary Rynek w Częstochowie, wstęp wolny

 

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk

Projekt graficzny: Marta Maria Madej

Organizator: Muzeum Historii Polski

Darczyńca: Bank Pekao S.A

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *