Pomagamy sobie wzajemnie


Liczne organizacje pozarządowe, ale także w żaden sposób niezrzeszone mieszkanki i mieszkańcy starają się pomóc w walce z koronawirusem. Organizują zbiórki potrzebnych rzeczy, pieniędzy na nie; wspierają służby medyczne oraz najsłabsze grupy społeczne.

 
Wiele osób organizuje się oddolnie. Takim przykładem jest grupa POMOC CORONAVIRUS CZĘSTOCHOWA, która od 13 marca zachęca częstochowskie firmy do pomocy w walce z koronawirusem. Zrzesza już ponad 12 tysięcy członków.
Potrzebne są maseczki jednorazowe (również z filtrem ffp2,ffp3), rękawiczki, gogle/okulary ochronne, odzież ochronna, fartuchy, żele i płyny antybakteryjne/antyseptyczne/dezynfekcyjne ale także ręczniki papierowe, stetoskopy, chusteczki do dezynfekcji, dozowniki łokciowe, folia złota, koce.
Potrzebne przedmioty można przekazywać codziennie w godz. 16.00-17.00 na terenie parafii św. Faustyny Kowalskiej („STARY” budynek kościoła), przy ul. św. Faustyny 14.
W pierwszej kolejności trafiają do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. N.M.P w Częstochowie, zarówno budynku przy ul. Bialskiej jak i PCK, ale nie tylko. Na przykład wczoraj, 31 marca przedstawiciele grupy dotarli także (oprócz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce) do częstochowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza, Domu Pomocy Społecznej w Turowie, Miejskiego Szpitala na Zawodziu. Dostarczyli w sumie 5460 sztuk masek ochronnych, 1000 sztuk masek ochronnych N95, 7600 par rękawiczek jednorazowych, 2 przyłbice ochronne, 100 par gogli ochronnych, 200 czepków ochronnych, 290 fartuchów ochronnych, 100 kombinezonów ochronnych, a także żele antybakteryjne, płyny do dezynfekcji, ręczniki papierowe, papier toaletowy i 5 lampek biurkowych Aldex.
Więcej informacji o tym, jak wesprzeć działania grupy można znaleźć tutaj  oraz tutaj: POMOC W WALCE Z CORANAWIRUSEM NA TERENIE CZĘSTOCHOWY
Dla pomocy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce zainicjowano też akcję DOBRO WRACA Z TOMKIEM, której celem jest budowa specjalnych izolatek przeznaczonych dla osób zarażonych COVID 19.
Tomek Maszczyk pochodził z Częstochowy, był dziennikarzem. Tutaj pracował w Radiu Fiat, Radiu City, a później częstochowskim oddziale RMF. Ostatnio jego relacje z województwa śląskiego można było słyszeć na antenie Radia Zet. Miesiąc temu zmarł nagle podczas urlopu na Dominikanie…
Był nie tylko znakomitym dziennikarzem, ale też człowiekiem wrażliwym społecznie, zawsze chętnym do pomocy. W walce z koronawirusem też na pewno nie byłby obojętny.
Tata kochał ludzi, uwielbiał pomagać, dlatego jeśli i Wy czujecie, że z tej tragicznej historii, jaką jest Jego śmierć, może zrodzić się dobro, zachęcam do wsparcia naszej zbiórki, a właściwie zbiórki Jego imienia – powiedziała Justyna Maszczyk. – Tata całym sercem kochał Częstochowę, swoje miasto i właśnie ze wspierania największego częstochowskiego szpitala – Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP – ucieszyłby się najbardziej. 
Szpital potrzebuje teraz wielu izolatek i śluz, które zapewnią bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentom. Trzeba je po prostu zbudować. Zbudować trzeba również całą instalację do podpięcia stanowisk z respiratorami. Obecnie na koncie jest już blisko 17 tys. zł, jednak potrzeba na ten cel znacznie więcej.
Więcej informacji o zbiórce można znaleźć tutaj
Fundacja Częstochowskie Anioły we współpracy z Inter-Med Częstochowa i wsparciem Straży Miejskiej pomaga Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu. Tam z kolei potrzebne są maseczki chirurgiczne; maseczki z filtrem FFP3 lub FFP2; środki ochrony twarzy (gogle, przyłbice); fartuchy ochronne flizelinowe, chirurgiczne, foliowe; środki do dezynfekcji rąk, powierzchni, pomieszczeń; środki czystości: mydła, ręczniki papierowe, papier toaletowy; rękawiczki jednorazowe (rozmiar S, M, L, XL); termometry bezdotykowe, a także woda w półlitrowych butelkach dla ratowników medycznych, którzy całe dnie pracują w kombinezonach, maseczkach, goglach, nie przepuszczających powietrza i woda dostępna „pod ręką” jest konieczna, by mogli dalej nieść pomoc. Więcej o akcji pisaliśmy tutaj
WSPIERAMY CZĘSTOCHOWSKĄ GASTRONOMIĘ to z kolei nazwa grupy, która powstała na Facebooku i zachęca do korzystania z oferty częstochowskich restauracji, barów czy pizzerii. By przetrwać kryzys, lokale gastronomiczne przestawiają się na nowy tryb pracy – dowóz jedzenia do klientów bądź odbiór osobisty.
Osoby, które dołączają do grupy ,,Wspieramy częstochowską gastronomię”, publikują zdjęcia zamówionych do domu dań, dzielą się swoimi wrażeniami i preferencjami. Nade wszystko pokazują jednak, że w obecnych, uniemożliwiających gromadzenie się w miejscach publicznych warunkach, również można korzystać z oferty gastronomicznej miasta. Więcej o tej akcji pisaliśmy tutaj
Szpitalom i stacjom pogotowia pomaga też CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ. Niezbędne rzeczy do pracy – maseczki, ręczniki papierowe, środki dezynfekujące, mydło w płynie, rękawiczki jednorazowe, woda, kawa/herbata/ciastka zapakowane – można przekazywać codziennie.
Miejsce składowania: ul. Ogrodowa 28 lub ul. ks. Stanisława Staszica 14; tel. kontaktowy: 606308650. Więcej informacji o akcji można znaleźć tutaj
Odpowiadając na coraz większe potrzeby związane z sytuacją epidemiologiczną Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ogłosił też zbiórkę na łóżka rehabilitacyjne. Cena jednego to 2500 zł. Łóżka będą przeznaczone na czas epidemii dla szpitali, jako ich dodatkowe wsparcie, a po jej zakończeniu będą przeznaczone dla osób starszych w domach.
Częstochowski Caritas uruchomił również specjalny telefon dla seniorek i seniorów. Można dzwonić pod numer 506 394 611,od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 15.00. Dyżur telefoniczny pełni psychoterapeutka Roma Pietrzak-Kalemba. Można porozmawiać lub uzyskać informacje o pomocy.
Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie uruchomił BEZPŁATNE USŁUGI ASYSTENCKIE dla osób powyżej 65. roku życia, samotnych i niepełnosprawnych. Asystent zrobi zakupy, dowiezie gotowy posiłek, pomoże w przygotowaniu pożywienia, dostarczy leki.
Bezpłatną usługę można zamówić pod numerami telefonu: 519 729 134 lub 34 3242064.
Więcej pisaliśmy o tym tutaj
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *