POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA. Zielone kierunki studiów to konieczność, nie moda


Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert dla specjalistów od zmian klimatu. Na zapotrzebowanie pracodawców odpowiada Politechnika Częstochowska, na której trwa nabór na ekologiczne kierunki studiów.

 

HR-owcy przyznają, że rekrutują coraz więcej tak zwanych zielonych kołnierzyków. Są to specjaliści od ekologicznych rozwiązań, zatrudniani nie tylko w przemyśle ale również w korporacjach czy administracji publicznej. Rynek pracy czeka na absolwentów z zielonymi umiejętnościami. Według Konfederacji Lewiatan do 2030 roku w Polsce ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy w takich branżach jak OZE czy elektromobilność. Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć prognozuje, że już wkrótce w naszym kraju otworzy się olbrzymi rynek pracy dla zielonych kołnierzyków. Politechnika Częstochowska, jako nowoczesna uczelnia odpowiada na potrzeby i oferuje takie kierunki studiów jak: Odnawialne źródła energii (https://wis.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/odnawialne-zrodla-energii-1), Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych (https://wimii.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/inzynieria-samochodow-hybrydowych-i-elektrycznych) czy Inteligentne miasta (https://we.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/inteligentne-miasta).

Pracodawcy oferują więcej zielonych miejsc pracy i stawiają konkretne wymagania. Jest to spowodowane przede wszystkim zmianami klimatu i w związku z tym  koniecznością wdrażania odpowiednich rozwiązań na poziomie europejskim, jak i lokalnym. Równie istotna jest rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Dlatego potrzebujemy coraz więcej specjalistów, którzy wesprą firmy i instytucje w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi. Bardzo dobrym przykładem są miasta przyszłości. Nadal będziemy potrzebować urbanistów i architektów, ale w swojej pracy będą musieli kłaść dużo większy nacisk na kwestie ekologiczne. Od miasta przyszłości oczekuje się przede wszystkim zastosowania rozwiązań ekologicznych. Związane to będzie z racjonalnym  wykorzystywaniem zasobów naturalnych i inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Głównym celem będzie ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i emisji spalin. Zmianie podlegać będzie dotychczasowy sposób życia mieszkańców. Większą rolę odgrywać będą zrównoważone środki transportu – rower czy transport publiczny.  Miasta będą projektowane tak, aby było w nich więcej terenów zielonych, parków, skwerów, zielonych dachów czy roślinności wkomponowanej w elewacje budynków. Zmiany dotyczyć będą także sektora budowlanego. Wykorzystywane będą rozwiązania neutralne dla środowiska: budynki samowystarczalne energetycznie czy zeroemisyjne, stosowane będą ekologiczne materiały budowlane lub pochodzące z recyklingu.

Planując rozpoczęcie kariery zawodowej najlepiej postawić na umiejętności, na których zapotrzebowanie będzie gwałtownie rosnąć. Według LinkedIn Global Green Skills Report 2022 taką tendencję obserwujemy w przypadku zielonych umiejętności. Przyszłość należy do tych, którzy będą łączyć kompetencje zielone np. z cyfrowymi, ekonomicznymi czy społecznymi. Politechnika Częstochowska oferuje takie kształcenie dzięki nowoczesnym interdyscyplinarnym kierunkom studiów (https://pcz.pl/kandydat/kierunki-studiow). Od 24 lipca trwa druga tura rekrutacji na studia. Uczelnia gwarantuje również wygodne warunki studiowania. Na terenie miasteczka akademickiego zlokalizowana jest baza dydaktyczna oraz akademiki, w których może zamieszkać 1500 osób. Samo miasteczko akademickie jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Częstochowy.

 

Rekrutacja

https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/rekrutacja2

Informator dla kandydatów na studia

https://pcz.pl/kandydat/informator-dla-kandydatow-na-studia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *