Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert dla specjalistów od zmian klimatu. Na zapotrzebowanie pracodawców odpowiada Politechnika Częstochowska, na której trwa nabór na ekologiczne kierunki studiów.
HR-owcy przyznają, że rekrutują coraz więcej tak zwanych zielonych kołnierzyków. Są to specjaliści od ekologicznych rozwiązań, zatrudniani nie tylko w przemyśle ale również w korporacjach czy administracji publicznej. Rynek pracy czeka na absolwentów z zielonymi umiejętnościami. Według Konfederacji Lewiatan do 2030 roku w Polsce ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy w takich branżach jak OZE czy elektromobilność. Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć prognozuje, że już wkrótce w naszym kraju otworzy się olbrzymi rynek pracy dla zielonych kołnierzyków. Politechnika Częstochowska, jako nowoczesna uczelnia odpowiada na potrzeby i oferuje takie kierunki studiów jak: Odnawialne źródła energii (https://wis.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/odnawialne-zrodla-energii-1), Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych (https://wimii.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/inzynieria-samochodow-hybrydowych-i-elektrycznych) czy Inteligentne miasta (https://we.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/inteligentne-miasta).
Pracodawcy oferują więcej zielonych miejsc pracy i stawiają konkretne wymagania. Jest to spowodowane przede wszystkim zmianami klimatu i w związku z tym koniecznością wdrażania odpowiednich rozwiązań na poziomie europejskim, jak i lokalnym. Równie istotna jest rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Dlatego potrzebujemy coraz więcej specjalistów, którzy wesprą firmy i instytucje w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi. Bardzo dobrym przykładem są miasta przyszłości. Nadal będziemy potrzebować urbanistów i architektów, ale w swojej pracy będą musieli kłaść dużo większy nacisk na kwestie ekologiczne. Od miasta przyszłości oczekuje się przede wszystkim zastosowania rozwiązań ekologicznych. Związane to będzie z racjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych i inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Głównym celem będzie ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i emisji spalin. Zmianie podlegać będzie dotychczasowy sposób życia mieszkańców. Większą rolę odgrywać będą zrównoważone środki transportu – rower czy transport publiczny. Miasta będą projektowane tak, aby było w nich więcej terenów zielonych, parków, skwerów, zielonych dachów czy roślinności wkomponowanej w elewacje budynków. Zmiany dotyczyć będą także sektora budowlanego. Wykorzystywane będą rozwiązania neutralne dla środowiska: budynki samowystarczalne energetycznie czy zeroemisyjne, stosowane będą ekologiczne materiały budowlane lub pochodzące z recyklingu.
Planując rozpoczęcie kariery zawodowej najlepiej postawić na umiejętności, na których zapotrzebowanie będzie gwałtownie rosnąć. Według LinkedIn Global Green Skills Report 2022 taką tendencję obserwujemy w przypadku zielonych umiejętności. Przyszłość należy do tych, którzy będą łączyć kompetencje zielone np. z cyfrowymi, ekonomicznymi czy społecznymi. Politechnika Częstochowska oferuje takie kształcenie dzięki nowoczesnym interdyscyplinarnym kierunkom studiów (https://pcz.pl/kandydat/kierunki-studiow). Od 24 lipca trwa druga tura rekrutacji na studia. Uczelnia gwarantuje również wygodne warunki studiowania. Na terenie miasteczka akademickiego zlokalizowana jest baza dydaktyczna oraz akademiki, w których może zamieszkać 1500 osób. Samo miasteczko akademickie jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Częstochowy.
Rekrutacja
https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/rekrutacja2
Informator dla kandydatów na studia