POD PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze


4 listopada 2018 roku na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystej, dziękczynnej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, w koncelebrze z generałem Zakonu Paulinów, o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. W swym kazaniu ks. abp Wacław Depo odniósł się do idei patriotyzmu jako powołania na rzecz ojczyzny. Podczas Mszy wystawiono blisko sto pocztów sztandarowych.

Liczna, wspólna modlitwa

W modlitwie za ojczyznę uczestniczyli między innym: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Na Sejm RP Szymon Giżyński z Małżonką, europoseł Jadwiga Wiśniewska w Mężem, poseł na Sejm Lidia Burzyńska, senatorowie Ryszard Majer i Artur Warzocha, śląski kurator oświaty Urszula Bauer, Zarząd NSZZ ,,Solidarność” w Częstochowie przewodniczący Jacek Strączyński i zastępy: Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk, komendant Centralnej Państwowej Szkoły Straży Pożarnej w Częstochowie mł. bryg. Piotr Placek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. Jarosław Piotrowski i jego zastępca st. kap. Tomasz Bąk, komendant Komendy Miejskiej Policji mł. insp. Dariusz Atłasik i jego zastępca podinsp. Dariusz Kiedrzyn oraz młodzież szkolna z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, młodzież z Kresów Wschodnich, delegacje Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Polskiej Grupy Górniczej S.A., przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Tablica pamięci Kapitana

W Eucharystii uczestniczyła także rodzina jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, który 4 listopada 1918 roku wywiesił polską flagę na szczycie Jasnej Góry. Kapitan Wiśniewski razem ze swoimi żołnierzami Piłsudczykami wszedł 4 listopada na Jasną Górę i złożył raport ojcu przeorowi Euzebiuszowi Rejmanowi, że Jasna Góra jest wolna. I wtedy zwiesili na wieży ponad 100-metrową biało-czerwoną flagę. Można powiedzieć, że bez rozlewu krwi Jasna Góra, a potem Częstochowa, zostały uwolnione, dając sygnał innym miejscom o odzyskaniu niepodległości. Do tego motywu nawiązywał Jan Paweł II, który ciągle powtarzał, że na Jasnej Górze człowiek zniewolony duchowo i przez władze zewnętrzne może odczuwać wolność – powiedział „GCz” o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Jasnej Góry.
Po Mszy Świętej w Kaplicy Pamięci Narodowej odsłonięto tablicę pamięci Kapitana Wiśniewskiego, ufundowaną przez NSZZ Solidarność Region Częstochowski, a wykonaną przez częstochowskiego artystę-plastyka Janusza Konieckiego. Fakt wydobycia przez Ojców Paulinów osoby naszego dziadka Artura Wiśniewskiego jest dla nas ogromnie ważny. Jesteśmy wdzięczni, wypełnieni radością. Wiedzę o naszym przodku przenosimy z pokolenia na pokolenie. Była to nasza rodzina wiedza, a zmieniło się to po artykule ojca Eustachego Rakoczego, który dziesięć lat temu napisał o naszym dziadku. To dało nam asumpt do nawiązania kontaktu z ojcami na Jasnej Górze, czego finałem jest dzisiejsza uroczystość powiedziała Bożena Wiśniewska, wnuczka Artura Wiśniewskiego.

Jasnogórska integracja

Obecny na uroczystościach wiceminister Szymon Giżyński podkreślił, że uroczystości odbywające się na Jasnej Górze integrują wiele wymiarów życia publicznego. Wczorajszym sympozjum gospodarczym, zorganizowanym przez sekretarza stanu w Ministerstwie Energii, posła Grzegorza Tobiszewskiego, nawiązano do wielkiej gospodarczej tradycji Częstochowy i regionu częstochowskiego. – Wystawa przemysłu w 1909 roku integrowała Polaków ze wszystkich zaborów, ale też wszystkie stany Rzeczypospolitej. Przecież prezesem komitetu organizacyjnego był wielki książę Stanisław Lubomirski, w parku podjasnogórskim wybudowano wspaniałą Zagrodę Włościańską, a na wystawie prezentowało dorobek polskiego przemysłu – mówi wiceminister Giżyński. – Dzisiejsza uroczystość jest z kolei odwołaniem do czynu zbrojnego Polaków. 4 listopada 1918 roku Częstochowa i Jasna Góra zostały zdobyte z rąk najeźdźców, zaborców. Zawisła polska narodowa, jako dzieło kapitana Wiśniewskiego i jego Piłsudczyków. To był symbol, który potwierdzał bohaterskie, niepodległościowe tradycje o. Augustyna Kordeckiego, Kazimierza Pułaskiego oraz polskich żołnierzy, w walce o polski byt narodowy i niepodległościowy. Wszystko to wspaniale się kumuluje na Jasnej Górze. Pięknym świadectwem jest obecność naszej, ukochanej młodzieży, która w wielkim przejęciem manifestuje swoje przywiązanie do Polski. Ten imponujący szpaler sztandarów podczas Mszy Świętej przyniósł nie tylko dumę, ale i wzruszenie. Jesteśmy tymi wielkimi uczuciami niesieni, bo każde pokolenie jest depozytariuszem tych wartości, a dzisiaj. szczególnie młode pokolenie, które – jak widać – czuje te wielkie wartości. I my, starsze pokolenie jesteśmy odpowiedzialni za to, aby młodym ludziom przekazać całość depozytu narodowego, po to, aby to twórczo i na chwałę Polski przez wiele lat w tej sztafecie pokoleń było przekazywane – podkreślił wiceminister Szymon Giżyński.

Piknik patriotyczny z polonezem

Po Mszy Świętej i odsłonięciu tablicy na placu jasnogórskim odbył się piknik patriotyczny. Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotarł barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Na pikniku można było podziwach regionalne stroje, nawiązujące też do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.
Plac jasnogórski w symboliczny sposób został „opasany” biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Flagę przekazano Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.
Jako wotum dla Maryi Hetmanki Żołnierza Polskiego komandosi z jednostki w Lublińcu przygotowali wystawę zatytułowaną „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Gablota multimedialna poświęcono jest st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie oraz żołnierzom AK, Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu. Gablota znajdzie się w Bastionie św. Rocha. Na błoniach podczas pikniku niepodległościowego sprzęt bojowy prezentowali się żołnierze i strażacy. Pokazana była wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości.
Wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpiło podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r., którą zaprezentowała Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic. Potem zapłonął „ogień wolności” i śpiewano patriotyczne pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników. Jego okładkę stanowi rysunek 6-letniej Julii, która zwyciężyła w konkursie dla przedszkolaków „Laurka dla mojej Ojczyzny”.
Dla uczestników pikniku przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki.

Inauguracja patriotycznego oświetlenia
Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełniło oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego. Oratorium powstało w 2017 r. z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów, w celu pokazania osoby i dziedzictwa Czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia miłośnika Pani Jasnogórskiej. Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali: Piotr Pałka i Hubert Kowalski.
Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłysła w narodowych barwach. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa” zyskała całkiem nowe oświetlenie, które przygotował. TAURON. Dopełnieniem tego oświetlenia jest okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich.
5 listopada na finał uroczystości z koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpił Zespół „Śląsk”.
Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze są podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa” a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Kat. Stow. „Civitas Christiana” w Częstochowie. W działaniach wzięło udział ok. 130 szkół i przedszkoli powiatu częstochowskiego.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *