Tradycyjnie w czerwcu Gmina Poraj oddała hołd Januszowi Gniatkowskiemu – wybitnemu artyście, honorowemu obywatelowi Gminy Poraj, piosenkarzowi obdarzonemu niezwykłym głosem i charyzmą. VII Ogólnopolski Festiwal Piosenek J. Gniatkowskiego przyciągnął do Poraja fanów talentu Gniadego. Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Poraj, Stowarzyszenie „Apasjonata” i Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Honorowy patronat nad Festiwalem objął wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera, a pieczę nad Festiwalem – jako dyrektor artystyczny – objęła Krystyna Maciejewska-Gniatkowska.
W pierwszy dzień Festiwalu (3 czerwca) odbyła się premiera filmu o Januszu Gniatkowskim. O jego twórczości opowiadali znajomi i przyjaciele – wśród nich byli min.: Maria Szabłowska, Maciej Damięcki, Janusz Świąder, Katarzyna Kaźmierczak i Mirosław Podlejski. Jednak największą dawką wspomnień z życia tego wielkiego artysty podzieliła się jego żona – Krystyna Maciejewska-Gniatkowska. Mówiła o wspólnych występach za granicą i w kraju, o trudnościach z organizacją tych drugich i wielkiej popularności jaką zdobył Gniatkowski w latach 50. i 60., co nie spotkało się z uznaniem ówczesnych władz. – Doszło do tego, że Gniatkowski na imieniny dostawał więcej kartek z życzeniami niż pierwszy sekretarz, co bardzo nie podobało się ówczesnej władzy – mówił w filmie Janusz Świąder, autor książki pt. „Apassionata: wspomnienie o Januszu Gniatkowskim”.
Film o Januszu Gniatkowskim powstał na zlecenie Urzędu Gminy Poraj, a zrealizowała go Anna Mączka. Podczas premiery była delegacja z partnerskiej Gminy Mickuny na Litwie.
Po projekcji filmowej wyjątkowy klimat muzyczny stworzyła Magdalena Łągiewka-wielokrotna finalistka Festiwali Piosenek J. Gniatkowskiego, która na scenie wystąpiła z zespołem „Dzika Plaża”.
Kolejny dzień to przesłuchania konkursowe uczestników, którzy na Festiwal przyjechali z całej Polski. Występy kilkudziesięciu wykonawców oceniało profesjonalne Jury w składzie: Irena Gałązka – wybitna wokalistka, śpiewała w prawie całej Europie, USA i Kanadzie, od niedawna na stałe występuje w kraju; Krzysztof Sadowski – wybitny kompozytor jazzowy i pianista, występował i nagrywał m.in. ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia, kompozytor muzyki filmowej oraz piosenek dla m.in.: Danuty Rinn, Ireny Santor, Katarzyny Sobczyk; Edward Spyrka – muzyk, kompozytor, dziennikarz, autor setek utworów i aranżacji, przez ćwierć wieku pełnił funkcję szefa redakcji muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu. Drugi dzień Festiwalu poprowadziła Katarzyna Kaźmierczak – członek Stowarzyszenia „Apasjonata”, przewodnicząca Rady Gminy Poraj. W tym dniu Festiwal odwiedził poseł Szymon Giżyński. Podczas wręczenia jednej z nagród pogratulował organizatorom wspaniałej inicjatywy, kultywującej pamięć wielkiego artysty. – Państwa dbałość o wysoki wymiar artystyczny Festiwalu oraz pietyzm w upowszechnianiu wybitnej polskiej kultury zasługuje na najwyższe uznanie – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Spośród wszystkich wykonawców na uroczysty koncert Laureatów zaproszeni zostali: Zuzanna Załucka, Zespół „SWEET VOICES”, Oliwier Felisiak, Zespół „PLUS MINUS”, Wiktoria Pyrdoł, Patrycja Gotfryd, „Szalona Piątka Plus”, Zespół „NASTOLATKI”, Marcelina Kocjan, Karolina Gurbała, Sylwia Majchrzak, Milena Czernecka, Elżbieta Jatulewicz, Karolina Szmuc, oraz Edmund Otremba. To w ich wykonaniu usłyszymy piosenki Janusza Gniatkowskiego 26 czerwca na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji podczas Dni Gminy Poraj.
Sponsorzy Festiwalu: MBS w Myszkowie, PRiMPOL AGD, Pracowni Złotniczej Wioletty Hady, Firmie „CHEMEKS”, P.H. „MAGDA” Sklepowi BOBAS, Firmie „SOKPOL” oraz posłanka do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, która ufundowała wyjazdy do Brukseli dla zwycięzców.
GUR