Konferencja EKO JURA „Turystyka, Zdrowie, Sport – Inspiracją dla Nauki i Biznesu” odbyła się 19 marca 2025 r. na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wspólnymi siłami zorganizowali ją: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz Politechnika Częstochowska.

Udział w przedsięwzięciu wzięli przedsiębiorcy, naukowcy, studenci i uczniowie szkół średnich oraz przedstawiciele samorządów gospodarczych, Urzędu Miasta w Częstochowie, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Przedstawiciele Samorządu Terytorialnego, Urzędów i instytucji otoczenia biznesu, nauki.
– To bardzo ciekawa inicjatywa łącząca kilka dyscyplin: ekologię, medycynę, prawo, zdrowie, w kierunku zbudowania pewnego know-how: z jednej strony praktycznego, z drugiej – teoretycznego. Spotykają się na niej naukowcy ze studentami, praktycy z teoretykami. A wszystko skonstruowano pod kątem wypracowania ekobiznesu, czyli połączenia nauki z praktyką. I co ważne, dzieje się to we współpracy z drugą uczelnią, izbą gospodarczą i władzami miasta. Ta synergia pozytywnie buduje społeczno-gospodarcze otoczenie i klimat do wspólnych działań, a jednocześnie jest przykładem dla młodego pokolenia – mówi p.o. rektora UJD Bogusław Przywora.
Konferencję poprowadzili: członek Zarządu RIPH w Częstochowie Jerzy Nowakowski oraz prezydent Rady RIPH w Częstochowie dr hab. Edmund Golis, prof. UJD. – W tej edycji skupiliśmy się na zagadnieniach, które promują nasz region od strony ekologii, a to przede wszystkim turystyka, zdrowie, rekreacja, sport. Włączyliśmy aspekty interesujące dla przedsiębiorców, na przykład rozwój ekobiznesu i związanych z tym kwestii. Oczywiście pokazujemy szerzej nasz uniwersytet, nie tylko od strony edukacji, ale też artystycznej. Polecamy niezwykłą wystawę prac malarskich wykonanych arbami pozyskanymi z naturalnych komponentów przyrodniczych oraz koncert na dwa fortepiany, czyli popis naszych wykładowców muzyków: Barbary Karaśkiewicz i Cezarego Saneckiego – mówi Edmund Golis. Jak dodaje, RIP-H mocno nastawia się na współpracę z przedsiębiorstwami, także poprzez organizację targów, jak Jurajskie Targi Turystyczne, które odbędą się w Alei NMP.
Konferencja stała się platformą wymiany doświadczeń oraz inspiracją do rozwoju współpracy między środowiskiem naukowym, biznesowym i lokalną społecznością. Zaprezentowano na niej liczne innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ekologii – tu duży wkład miała Politechnika Częstochowska, a także badania naukowe, mające realny wpływ na rozwój regionu i poprawę jakości życia mieszkańców.
UG