Skarbnica Narodowa w związku z kanonizacją Jana Pawła II przygotowała specjalną ofertę numizmatyczną. Na szczególną uwagę zasługuje 1 kilogramowy srebrny medal, przedstawiający Papieża w geście błogosławieństwa z symboliczną aureolą nad głową oraz numizmat wybity w nowatorskiej technologii produkcji – łączącej trzy różne kolory srebra.
– „Pasjonaci numizmatyki oczekują, że niezwykłe wydarzenie, jakim będzie kanonizacja Papieża Polaka, zostanie upamiętnione w szczególny sposób. Dlatego też postanowiliśmy wybić medal, który wyróżnia się na tle innych i będzie hołdem złożonym naszemu Wielkiemu Rodakowi – to starannie zaprojektowany kilogram srebra zamknięty w 10 cm medalu. Podczas prac nad koncepcją numizmatu korzystaliśmy z porad byłego Kanclerza Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, księdza Grzegorza Kalwarczyka, który prywatnie jest również kolekcjonerem i pasjonatem numizmatyki. Za opracowanie projektu awersu i rewersu medalu odpowiada jedna z najbardziej cenionych projektantek monet i medali na świecie – Ewa Olszewska-Borys, laureatka wielu konkursów numizmatycznych. Wszystko to sprawia, że w sposób godny powstała pamiątka dla uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, kanonizacji Jana Pawła II” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.
Innym wyróżniającym się numizmatem wybitym przez Skarbnicę Narodową jest medal „Święty Jan Paweł II – Trzy Kolory Srebra”. Przy jego projektowaniu i produkcji wykorzystano złożone procesy fizykochemiczne związane z technologią wybijania. Numizmat ten charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym pięknem, ale również rzadko spotykanym sposobem połączenia trzech różnych kolorów srebra. – „Medal składa się z trzech elementów z tego samego metalu – czystego srebra próby 999/1000 – każdy w innych barwach. Rewers jest platerowany złotem najwyższej próby, awers to srebro w naturalnym kolorze, a całość oplata zewnętrzy pierścień ze srebra w ciemniejszym kolorze szarości, który uzyskano dzięki procesowi oksydowania. Za ten nowatorski projekt odpowiada również Ewa Olszewska-Borys” – wyjaśnia Adam Zieliński.
Numizmaty od wieków towarzyszą najważniejszym chwilom w historii naszego narodu. Upamiętniają zarówno chwile radosne, jak i te tragiczne. Dzięki nim utrwalana jest pamięć o ważnych wydarzeniach oraz osobach. – „Oprócz funkcji zdobniczej pełnią one również ważną rolę łącznika
z poprzednimi pokoleniami. Ich wartość wyraża się nie tylko w cenie kruszcu, z którego są wykonane, ale przede wszystkim w znaczeniu sentymentalnym. Kanonizacja naszego rodaka Jana Pawła II jest wydarzeniem, które wymaga szczególnego upamiętnienia, a medale pamiątkowe Skarbnicy Narodowej są naszym hołdem dla Papieża Polaka” – mówi Adam Zieliński.
r