Pacjent czuje się dobrze


W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie trzy miesiące temu był operowany
(o czym pisaliśmy) 57-letni Andrzej Matusiak.

Przypomnijmy. Bohater naszego artykułu leżał przez 10 dni na urologii. Przeszedł operację wycięcia stercza z powodu procesu nowotworowego.
– Nie odczuwałem dolegliwości, guz został wykryty przy badaniu USG. Po biopsji okazało się, że guz jest złośliwy. Ta koszmarna wiadomość nie przekreśliła mojego życia, nie poddałem się rozpaczy. Pocieszała mnie myśl, że guz wcześnie wykryty daje szansę operacji, a w konsekwencji powrotu do zdrowia. W chwili obecnej co trzy miesiące jestem na badaniach, w celu wykrycia ewentualnych przerzutów i nawrotu choroby- mówi A. Matusiak.
Pan Andrzej od 1997 roku jest na rencie z powodu chorej prostaty i urazu prawej ręki. Od 2003 roku musiał chodzić w pampersach. W jego rodzinie nikt na nietrzymanie moczu nie chorował. Oprócz tego miał siedzącą pracę, która nie wymagała dużego wysiłku fizycznego. Był szewcem. Mimo to, jak sam przyznaje nie miał na tę przypadłość pływu, a pampersy zwłaszcza w czasie ruchu musiał zmieniać dwa razy dziennie. 6 grudnia ubiegłego roku zwieracz został uaktywniony.
Był to kolejny spektakularny sukces lekarskiego duetu: ordynatora oddziału urologicznego doktora W.Bryca oraz doktora J.Borkowskiego mieszkającego w Bochum w Niemczech.

Nieotrzymanie moczu stanowi dla pacjenta barierę nie tylko fizyczną ale i psychiczną. Chory jest skazany na pomoc rodziny i uzależniony od wszelkiego typu środków higienicznych. Implantacja zwieracza hydraulicznego cewki jest metodą popularną w Europie Zachodniej i w Ameryce. W Polsce wykonuje się ją tylko w kilku ośrodkach. Do chwili obecnej w Polsce wszczepiono ok. 50 zwieraczy. Ta niewielka ilość przeprowadzonych operacji jest związana z relatywnie dużym kosztem zwieracza. Wielu pacjentów decyduje się na samodzielne pokrycie kosztów operacji. Chorzy poddani implantacji hydraulicznego zwieracza cewki pozostają w stałej obserwacji i są poddawani systematycznym badaniom kontrolnym.

Konsultacja: doktor W.Bryc

Monika Scheller-Wojtasik

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *