Ostoja przyrody


Ostoja jurajskiej przyrody to najnowszy projekt ekologiczny zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 12 w Częstochowie przy ul. Warszawskiej, w ramach ogólnopolskiego konkursu Szkoły dla Ekorozwoju.

Ostoja jurajskiej przyrody to najnowszy projekt ekologiczny zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 12 w Częstochowie przy ul. Warszawskiej, w ramach ogólnopolskiego konkursu Szkoły dla Ekorozwoju.
?W marcu ubiegłego roku dotarła do nas wiadomość o konkursie, finansowanym z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Była na tyle ciekawa, że postanowiliśmy wziąć udział w konkursie – mówi główna realizatorka projektu Dorota Pliszka.
Prace nad ustaleniem harmonogramu i budżetu trwały do maja 2002 r. Przy ustaleniach, prócz Doroty Pliszki uczestniczyły: dyrektor szkoły Olga Łucka i Alicja Kowacz oraz uczniowie Szkolnego Koła Ekologiczno-Turystycznego.
W ramach projektu należało opracować plan zagospodarowania terenów przyszkolnych zieloną infrastrukturą.
Projekt opracowany przez szkołę zakładał: posadzenie 30 rodzimych krzewów jurajskich, będących naturalnym karmnikiem dla ptaków i owadów, wytyczenie na terenie powstałego ogródka dendrologicznego ścieżki dydaktycznej z 12 tablicami informacjami o roślinach i założenie 60 m kw. kwietnej łąki zamiast trawnika. – Jednak dla nas nadrzędną ideą była aktywizacja całej społeczności szkoły, rodziców i innych partnerów regionalnych do pracy na rzecz poprawy lokalnego środowiska przyrodniczego i zmiany zachowań mieszkańców naszej dzielnicy – mówi Dorota Pliszka.
? We wrześniu nasz koncept został przyjęty. Podpisaliśmy umowę dotacyjną. Całkowity koszt mieścił się w kwocie 4275,20 zł, z czego wkład Fundacji wyniósł 1998,20 zł. Pozostałą część musieliśmy zorganizować we własnym zakresie – dodaje dyrektor Olga Łucka.
Dyrekcja i nauczyciele już we wrześniu przeprowadzili kampanię informacyjną wśród rodziców i uczniów. Ich pomoc była niezbędna. Zgłosiło się 22 rodziców i 60 uczniów.
Prace nad ogrodem realizowane były etapami. We wrześniu członkowie Szkolnego Koła Turystycznego w okolicach Olsztyna zebrali nasiona kwiatów polnych do wysiewu na zaplanowanej łące. W październiku zakupiono narzędzia, sadzonki, ziemię i grys. Potem wytyczono ścieżki, zdjęto darnię i wysypano alejki grysem. Tu dużą pomoc wykazali rodzice. Kolejnym etapem było przygotowanie tablic. Stelaże wykonał już w styczniu i lutym konserwator szkolny Jerzy Liczko, a opracowaniem graficznym zajęły się: Dorota Pliszka i Alina Radosz-Karwala. W marcu uczniowie i rodzice zasadzili rośliny oraz wkopali tablice w ogrodzie. W kwietniu skopano trawnik pod kwietną łąkę i wysiano nasiona kwiatów i traw.
? Poszukując parterów do naszego projektu dotarłam do Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, gdzie uzyskałam informację o możliwości przeprowadzenia akcji „posadź swoje drzewko” finansowanej przez Fundację „Silesia”. Dzięki wsparciu Fundacji posadziliśmy żywopłot wokół boiska szkolnego ze 145 krzewów żywotnika zachodniego – mówi pedagog Joanna Biczak. – Mnie z kolei udało się pozyskać dodatkowe fundusze z Urzędu Miasta na wykonanie dokumentacji fotograficznej projektu – dodaje dyrektor szkoły.
W kwietniu nastąpiło uroczyste otwarcie „Ostoi jurajskiej przyrody”. Prace na rzecz kształtowania postaw proekologicznych i zrealizowanie wspólnym wysiłkiem nauczycieli, uczniów i ich rodziców długoterminowego projektu jest sukcesem i edukacyjnym i przyrodniczym. – Projekt był jednym z naszych wielu działań. Cieszy nas, że tak wiele udało się nam osiągnąć, bo wyglądem terenu wokół budynku pracujemy od kilku lat. Uczniowie rokrocznie sadzą kwiaty w kwietnikach, by ubarwić swoją dzielnicę – podsumowuje dyrektor Łucka.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *