Ojczyzna w młodzieńczej interpretacji


XIX Konkurs Literacki im. Zofii Martusewicz pod patronatem poseł do parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej

Tegorocznym tematem konkursu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Muzeum Częstochowskie i Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, były słowa z „Poema Piasta Dantyszka” Juliusza Słowackiego:
„Polsko ty moja! […]
Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska
Pacierz, co płacze i piorun co błyska.”

Wręczenie nagród miało miejsce 10 grudnia 2018 r. w Ratuszu Miejskim w Częstochowie. Zdobywcy pierwszego miejsca oraz opiekunowie otrzymali nagrodę specjalną –wyjazd studyjny do Brukseli zorganizowany przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Nagrody wręczyła asystent Europoseł – Katarzyna Porębińska.

W konkursie literackim pierwszą nagrodę zdobyła Zuzanna Rakowska IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie (opiekun p. Małgorzata Świerczyńska), drugą Tymoteusz Bajerlajn z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (opiekun p. Krystyna Kosel), trzecią Dominik Pilecki z III LO im. Władysława Biegańskiego (opiekun p. Magdalena Pluskota),
Wyróżnienia przyznało: Aleksandrze Kokoszce z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (opiekun p. Małgorzata Witek), Josephinie Viscio z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie (opiekun p. Maciej Trzmiel), Annie Drynda z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie (opiekun p. Małgorzata Świerczyńska).
Zwyciężczyni konkursu literackiego Zuzanna Rakowska napisała tekst o współczesnym postrzeganiu słowa ojczyzna i współczesnym postrzeganiu naszego narodu. – Starałam się wskazać jakie obowiązki powinniśmy podejmować, aby wywiązywać się dobrze z tego zbiorowego obowiązku jakim jest dobro naszej ojczyzny. Swoją narracją starałam się skłonić odbiorców do przemyśleń na temat tego, co oni osobiście robią dla ojczyzny, czy są aktywnymi członkami społeczeństwa i czy mogą powiedzieć o sobie z dumą, że są prawdziwymi patriotami – codziennie, a nie tylko podczas wielkich świąt i marszów narodowych – mówi Zuzanna. Jak podkreśla współczesny patriotyzm to angażowanie się w sprawy polityczne, promowanie Polski oraz praca na rzecz budowy państwa i jego przyszłości. Dlatego takie konkursy są bardzo potrzebne, bo dają nam możliwość głębszego spojrzenia w siebie. Ja również, po raz pierwszy, tak naprawdę zastanawiałam się czym dla mnie jest ojczyzna. Praca konkursowa jest moim autorskim dziełem. Oczywiście oceniła ją moja pani profesor Małgorzata Świerczyńska, pod okiem której rozwijam swoją literacką pasję, uczestnicząc w różnych konkurach i olimpiadach. Za to wsparcie bardzo Pani profesor dziękuję. Atmosfera w szkole i wychowawcza opiekuńczość nauczycieli są niezwykle ważne w rozwoju młodego człowieka. Ja korzystam z tego garściami mówi Zuzanna Rakowska.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs plastyczny, skierowany do uczniów ZSP w Częstochowie. Wpłynęło nań 30 prac, z czego komisja szkolna wyłoniła: 14 prac graficznych, 4 malarskich i 4 fotograficznych, które najbardziej spełniały założenia konkursowe i kryteria techniczne. Jury konkursu w składzie: dr hab. Agnieszka Półrola-Koćwin, prof. nad. UJD w Częstochowie; artysta plastyk Władysław Ratusiński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Roman Kryst, wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Jan Szyma i kierownik sekcji kształcenia specjalistycznego w ZSP w Częstochowie Justyna Olszewska-Budzik doceniła zaangażowanie uczniów w problematykę patriotyzmu, podkreśliła różnorodność form i środków wyrazu artystycznego. Komisja pierwsze miejsce przyznała pracy graficznej Weroniki Nowojskiej z kl. III g, wykonanej pod opieką p. Agnieszki Tyrman pt. „Pejzaż polski”; drugie Natalii Kuśmierz z kl. Ig, wykonanej pod opieką p. Elżbiety Siwik i p. Anny Trojanowskiej; trzecie Kacprowi Wąsek z kl. IV a, wykonanej pod opieką p. Elżbiety Siwik i p. Anny Trojanowskiej. Wyróżnienia: Joannie Suchańskiej z kl. Ig wykonanej pod opieką p. Elżbiety Siwik p. Anny Trojanowskiej oraz Marlenie Gieleckiej z kl. 3 jcm, wykonanej pod opieką p. Justyny Olszewskiej-Budzik.
Weronika Nowojska podkreśla, że w swojej pracy zawarła symbolikę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Kiedy usłyszałam o konkursie od razu przedstawiła mi się koncepcja obrazu z dominacją barw narodowych. Niepodległość została zdobyta krwią i ten symbol zaakcentowałam w postaci rzeki krwi. Pośrodku umiejscowiłam czarnego kruka, który był umieszczony w godłach zaborców Polski – opowiada Weronika. Jak dodaje, słowo patriotyzm brzmi dumnie i kojarzy się z wzniosłymi sytuacjami. – Dzisiaj swoją miłość do ojczyzny ukazujemy poprzez codzienną pracę, obowiązkową postawę, udzielanie się w różnych społecznych akcjach. Niestety, Polacy są takim narodem, który umie walczyć o wolność, ale gdy osiąga swój cel nie potrafi go uszanować – mówi uczennica.
Od początku konkurs wspiera częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki, którego prof. Zofia Matusewicz uczyła języka polskiego.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *