Akcja w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
– Latem jest więcej wypadków i krwi potrzeba więcej. Dlatego w tym okresie często wyjeżdżamy w teren, propagując jednocześnie ideę krwiodawstwa – mówi dr Jagoda Jabłońska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Częstochowie
Oddział współpracuje prawie z wszystkimi częstochowskimi szkołami średnimi i wyższymi (AJD, PCz) oraz wieloma instytucjami i firmami. – Reagujemy na każde zgłoszenie, i co trzeba podkreślić, jest ich coraz więcej. Wyjeżdżamy 2-3 razy w tygodniu. Już prawie regułą stała się nasza obecność na różnych festynach szkolnych, strażackich, parafialnych. Efekt jest różny. Są dni, że jest bardzo dużo chętnych i nasz bank powiększa się o 80 jednostek (jednostka to 450 ml krwi- przyp. red.), ale warto wyjeżdżać nawet dla jednej jednostki – dodaje dr Jabłońska.
W czwartek, 14. czerwca, w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przy ul. Targowej w Częstochowie trwała kolejna akcja poboru krwi. Jej inicjatorem była Jednostka Strzelecka 2028 oraz Renata Kasprzyk, ambasador Europejskiej Fundacji Honorowych Dawców Krwi “Krewniacy”, na co dzień pracownik firmy TRW. – Skontaktowałam się z Jednostką i wspólnie dotarliśmy do dyrektora szkoły Tomasza Dobosza. Bez wahania przystał na naszą propozycję – mówi pani Renata.
Jak przebiega akcja? – Jesteśmy tu po raz pierwszy i zainteresowanie jest dość spore. Przez pierwszą godzinę zebraliśmy osiem jednostek krwi. Pierwszym chętnym był dyrektor szkoły – informuje dr Jabłońska.
Akcję połączono z prezentacją Jednostki Strzeleckiej 2028. Młodzież mogła porozmawiać z członkami grupy, zapoznać się z jej przesłaniem. – Od nowego roku szkolnego rozpoczniemy stałą współpracę ze szkołą. Chcemy roztoczyć nad tutejszymi uczniami opiekę wychowawczą, by kształtować postawy moralne młodzieży w oparciu o wartości Bóg – Honor – Ojczyzna, krzewić wartości patriotyczne i podnosić sprawność fizyczną. Liczymy, że taką współpracę nawiążemy również z innymi placówkami edukacyjnymi – mówi dowódca JS 2028 st. strz. ZS Bartłomiej Górniak.
– Jednostka jest apolityczną organizacją społeczno-wychowawczą. Jako jedyni kontynuujemy wartości i zasady przedwojennego Strzelca, założonego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Działamy od ponad roku- dodaje Artur Stępień, zastępca dowódcy JS 2028.
Dyrektor Tomasz Dobosz pomysł Jednostki zaakceptował. – Na dniach podpiszemy oficjalną umowę. Grupa prezentuje wartości ważne wychowawczo, które są również wpisane w naszą pracę edukacyjną. Szkoła od lat współpracuje z kombatantami, częstymi gośćmi są u nas Jan Miedziejewski, przewodniczący Regionalnej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ryszard Zaporowski, prezes Oddziału Częstochowskiego Związku Piłsudczyków. Sądzę że stały kontakt naszych uczniów z Jednostką przyniesie wiele dobrego – mówi nam dyr. Dobosz.
To nie jedyne plany nowego dyrektora. Za główny cel stawia poprawę warunków pracy i nauki. Aktualnie budowana jest pracownia dydaktyczno-elektroniczna, kilka dni temu oddano do użytku multimedialną pracownię językową. W niedalekiej przyszłości powstanie trzecia już pracownia komputerowa. – To wszystko realizujemy dzięki pomocy rodziców. Na pracownię elektroniczną przeznaczyli 50 tys. złotych, na językową – 19 tys. zł – podkreśla dyr. Dobosz.
Informacja dla chętnych
Każdy krwiodawca po oddaniu krwi bezpłatnie ma wykonane ważne badania: morfologię, grupę krwi, badania wirusologiczne (HIV i HCV). Ich całkowity koszt to prawie 300 złotych.
URSZULA GIŻYŃSKA