Nowy szlak turystyczny Złotego Potoku


W listopadzie 2017 roku ruszył nowy, sześciogodzinny szlak turystyczny w gminie Janów: Szlak Poezji i Legend „Złotej Krainy Pstrąga” im. Poetów Janowskiego Klubu Literackiego.

Droga przebiega pośród atrakcji turystycznych Złotego Potoku, który od 2017 roku został nazwany wioską poezji i znajduje się w Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Związane to jest zarówno z pobytem w Złotym Potoku poety polskiego romantyzmu – Zygmunta Krasińskiego, który nadał tutaj nazwy skałom, źródłom i stawom, jak i co roku z przyjazdem w to wyjątkowe miejsce współczesnych polskich poetów z całego kraju – od Szczecina po Zakopane. Najbardziej zaprzyjaźnieni z nich, w liczbie dwudziestu trzech osób, otrzymali tytuł Honorowego Członka Janowskiego Klubu Literackiego, w jubileuszowym dla Klubu – 2015 roku. Przybywają do Złotego Potoku na zaproszenie miejscowych poetów, na coroczne Jurajskie Jesienie Poetyckie. Zostawiają tutaj swoje urokliwe wiersze o Złotym Potoku, które zebrane zostały i wydane w pięknym tomie poezji “Złotopotockie impresje” w 2017 roku. Niezwykłym doznaniem poetyckim jest odczytanie przez nich swojego wiersza o miejscu, w którym w danej chwili się znajdują. Poeci ćwiczą tu wyobraźnie, bowiem atrakcje Złotego Potoku są jak diamenty z biżuterii Stwórcy pogubione w procesie Stworzenia. O nich można mówić tylko wierszem, bo Stwórca nie przewidział o tej baśniowej krainie zwyczajnych ludzkich słów. U złotopotockich źródeł słowa, rodzą się wiersze, które poeci zawieszają na jesiennych bukach i klonach, by wabiły turystów poezją. Tu wystarczy je zerwać, aby zachwyciły serce.
Zapraszamy zatem miłośników pięknego słowa, historii i piękna przyrody na nowy Szlak Poezji i Legend „Złotej Krainy Pstrąga” im. Poetów Janowskiego Klubu Literackiego, by przemierzyć go ścieżką, którą podążał onegdaj Zygmunt Krasiński, a obecnie poeci polscy, abyście poczuli magię tego cudownego zakątka Jury i posłuchali złotopotockich wierszy. Po Szlaku oprowadzi Was przewodnik – poeta, piewca Złotego Potoku – Ireneusz Bartkowiak.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *