Nowe ulice w Częstochowie


Podczas dzisiejszej sesji miejscy radni nadali nazwy dwóm drogom – na Grabówce pojawi się ulica Krzysztofa Komedy, a w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza ul. Magiczna. 

Potrzebę nazwania drogi gminnej – bocznej od ulicy Wiolinowej – zgłosił Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie. Z kolei Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich, uwzględniając wnioski i sugestie mieszkańców oraz istniejący w okolicy klucz tematyczny (w pobliżu znajdują się ulice Jana Kiepury i wspomniana Wiolinowa), zdecydował wykorzystać jedną z oczekujących kandydatur i rozpocząć procedurę nadania wskazanej ulicy nazwy „Krzysztofa Komedy”. Propozycję patrona uprzednio zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Dodatkowym argumentem za nazwaniem w ten sposób nowej ulicy jest przypadająca w tym roku 55. rocznica śmierci pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce.

Jak czytamy w pozytywnej opinii Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Krzysztof Komeda był twórcą znanych na świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Jako Krzysztof Trzciński okres okupacji niemieckiej i kilkanaście powojennych miesięcy spędził w Częstochowie. Mieszkał z rodzicami i siostrą w kamienicy przy II Alei 31. To tutaj narodził się jego późniejszy artystyczny pseudonim – Komeda, który przerodził się w nazwisko. Od początku okupacji Komeda kontynuował w Częstochowie, rozpoczętą jeszcze w Poznaniu, naukę gry na fortepianie. Czynił to z dużym prawdopodobieństwem pod okiem (wyszukanej przez matkę) znanej żydowskiej pianistki i nauczycielki muzyki w Częstochowie Wandy Kopeckiej. Oprócz edukacji muzycznej Komeda od listopada 1939 r. kształcił się w Szkole Powszechnej Braci Szkolnych przy ul. Pułaskiego 71 (przeniesionej później na teren klasztoru jasnogórskiego). Po wypędzeniu Niemców z Częstochowy, od początku 1945 r. uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta. W II połowie roku 1946 wyjechał z rodziną z Częstochowy. Krzysztof Komeda, już jako znany muzyk jazzowy, ponownie odwiedził miasto 17 V 1960; wówczas zespół, z którym występował – Trio Krzysztofa Komedy – koncertował podczas wieczoru jazzowego w sali Państwowej Orkiestry Symfonicznej przy ul. Dąbrowskiego 16. Był to ostatni znany kontakt muzyka z Częstochową.

W przypadku drogi wewnętrznej w Gnaszynie to sami właściciele działek zgłosili się z propozycją nazwy „Magiczna” do Wydziału Geodezji i Kartografii UM. W efekcie Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich uwzględnił poprawność formalną wniosku oraz klucz tematyczny występujący w okolicy, ponieważ w najbliższym otoczeniu nowej drogi znajdują się ulice: Bajeczna, Legendy oraz Baśniowa. Tym samym Zespół poparł wniosek, uzasadniając projekt uchwały przedstawionej Radzie Miasta Częstochowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *