NOWE PROJEKTY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI


„Kuźnia talentów” i „Tęczowe przedszkole” to nowe projekty edukacyjne, które będą realizowane w częstochowskich placówkach oświatowych. Decyzję w tej sprawie podjęli częstochowscy radni.

Projekt pn. „Kuźnia talentów”, w ramach Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, będzie realizowany do 30 czerwca 2015 roku.

Zakłada on poprawę funkcjonowania systemu wspierania uczniów w 19 częstochowskich gimnazjach poprzez poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej oraz bazy dydaktycznej.

Projekt przewiduje liczne formy wsparcia, łącznie dla 423 uczniów gimnazjów. Będą to m.in.:

– doradztwo zawodowe i wsparcie psychologiczno – pedagogiczne,

– warsztaty humanistyczne i językowe (dziennikarskie, literackie, historyczne, język obcy),

– warsztaty ścisłe (informatyczne, matematyczne, młodego naukowca, przedsiębiorczości),

– warsztaty artystyczne (plastyczne, teatralno – filmowe, muzyczne),

– warsztaty sportowe (gry zespołowe, badminton i tenis stołowy, gimnastyka sportowa i artystyczna, basen).

Budżet projektu wynosi blisko 1 mln 152 tys. zł, w tym 85 % to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, 3% to dofinansowanie z budżetu Państwa i 12% to wkład rzeczowy miasta. W ramach wkładu rzeczowego szkoły zabezpieczą sale na prowadzenie zajęć szkolnych.

Projekt „Tęczowe przedszkole”, który będzie realizowany przez miasto w latach 2014-2015 zakłada zwiększenie dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci niepełnosprawnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie.

Projekt przewiduje objęcie wsparciem łącznie 26 dzieci niepełnosprawnych: 14 dzieci z dwóch nowo utworzonych oddziałów przedszkolnych (jeden oddział przedszkolny dla dzieci z autyzmem i sprzężeniem zwrotnym oraz jeden oddział dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym) i 12 dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych już istniejących dla dzieci z autyzmem i sprzężeniem zwrotnym.

Na potrzeby nowo powstałych oddziałów przedszkolnych zostaną też zakupione pomoce dydaktyczne i specjalistyczny sprzęt.

Budżet projektu to ponad 1 mln 197 tys. zł, w tym: 85 % to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (1 018 267,80 zł), a 15% to wkład rzeczowy miasta (179 694,32 zł). W ramach wkładu rzeczowego szkoła zabezpieczy sale na prowadzenie zajęć szkolnych.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *