NIEZWYKŁY JUBILEUSZ. 70 lat pracy twórczej częstochowskiej artystki Jadwigi Wosik


Pani Jadwiga Wosik od lat zadziwia swoją indywidualnością artystyczną, pasją i determinacją w realizowaniu planów.

 

 

„Moja sztuka to radosny świergot świerszcza w kominie.

To muzyka wiatrów w codziennej gonitwie.

Kropla deszczu na szybie i mokra kałuża.

Sztuka to moje zauroczenie światłem, kolorem i dźwiękiem.”

 

Tymi słowy wspaniała, częstochowska artystka – Jadwiga Wosik, mistrzyni artystycznego tkactwa, 4 października 2024 roku zainaugurowała swój jubileusz 70-lecia pracy twórczej. Dzieła pani Jadwigi do 20 października można podziwiać w Galerii 4 Arte w Częstochowie. Są to nie tylko niezwykłej urody gobeliny, zachwycające różnorodną kolorystyką, delikatnością, a zarazem wyrazistością splotów, symboliką i odniesieniem do natury. Na swojej jubileuszowej wystawie prezentuje także obrazy olejne, w tym głównie o kwiaty.

Pani Jadwiga Wosik od lat zadziwia swoją indywidualnością artystyczną, pasją i determinacją w realizowaniu planów. Bo jak taka filigranowa osoba jest w stanie wykonać ponad trzymetrowe makaty, ważące kilkanaście kilogramów? To wie tylko ona. Trzeba podkreślić, że w tej materii zyskała status mistrza. Jest niewyczerpalną kopalnią pomysłów, a jej intensywność i obfitość twórcza świadczą nie tylko o wielkim talencie i sile charakteru, ale także o stanowczości w upowszechnianiu zanikającej dziedziny sztuki.

Jadwiga Wosik zgromadziła bogaty dorobek. Należy do międzynarodowej grupy „Association Art. Et Realisations Techniques” z siedzibą w Beauvais we Francji, od 1998 roku do Związku Polskich Artystów Plastyków, aktywnie uczestniczy w prezentacjach sztuki. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym: Złotą Odznakę Działacza Kultury (1976), Złoty Krzyż Zasługi (1979), Międzynarodową Nagrodę Karola Miarki (1996), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008, 2024), Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2019), podczas projektu „Jurajska Jesień” – wyróżnienie „Bene Meritus”. Jej twórczość została ujęta w multimedialnej prezentacji kultury polskiej na międzynarodowym sympozjum naukowym w Nowym Jorku, a jej prace znajdują się muzeach we Francji (Saint-Aulaye, Varaignes, Dordogne), w Muzeum Rzemiosła w Krośnie i w pałacu Zielińskich w Kielcach.

Redakcja „Gazety Częstochowskiej” gratuluje Szanownej Pani Jadwidze jubileuszu artystycznego, wspaniałej wystawy i życzy pogody ducha, zdrowia i sił do dalszej, zachwycającej widzów działalności.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *