Niepotrzebny dowód


INTERWENCJA

Do końca 2008 roku należy wymienić stare dowody tożsamości. Ten obligatoryjny wymóg, związany z wejściem Polski do Unii Europejskiej, staje się problemem dla ludzi starszych, a zwłaszcza dla ich opiekunów

Wydawać by się mogło, że wymiana dowodu nie wiąże się z trudnościami. Wystarczy zrobić zdjęcie, wypełniony formularz złożyć w urzędzie i po miesiącu za niewielką opłatą odebrać dokument. A jednak dla wielu osób ta procedura jest poważnym problemem i kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. – Po co ludzie starsi mają wymieniać dowody, do czego będą im potrzebne? – pyta nas Czytelniczka Joanna R. – Przecież 80-latkowie nie będą starać się o kredyty, pożyczki, nie będą wyjeżdżać za granicę. Przeważnie to schorowane osoby, którym do życia całkowicie wystarcza renta czy emerytura. Wielu z nich może nawet nie doczekać odbioru – kontynuuje.
Pani Joanna opiekuje się chorą babcią . – Babcia wymaga codziennej opieki, tym bardziej sama nie pójdzie do fotografa, a przecież bez nowego zdjęcia dowodu się nie wyrobi. Fotograf musi więc przyjść do domu, a to kosztuje już znacznie więcej. Babcia nie uda się też samodzielnie do urzędu, by załatwić formalności. W jej przypadku każde wyjście to konieczność zamawiania taksówki. Również opłata urzędowa nie jest bez znaczenia. Łącznie wymiana dowodu to naprawdę duży wydatek dla mojej babci, co smutniejsze, zupełnie zbędny – mówi pani Joanna. Jej zdaniem opisany przykład nie jest odosobniony. – Osób starych i chorych, borykających się z problemami finansowymi, jest mnóstwo. Zamiast na lekarstwa będą musieli wydać pieniądze na zbędny dokument.
Nasza czytelniczka zastanawia się, czy nie byłoby jakiegoś racjonalnego rozwiązania problemu, na przykład wewnętrznym rozporządzeniem prezydenta miasta. – Powinna być dopuszczona jakaś dobrowolność od pewnej granicy wiekowej. Przecież powinno się zrozumieć ludzi, którym nowy dowód nie będzie do niczego potrzebny – stwierdza.

Sprawę wyjaśnia Sylwia Bielecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy.
– Wymianę dowodów osobistych Urząd Miasta Częstochowy wykonuje jako zadanie zlecone przez administrację rządową, nie może więc dowolnie określać zasad. Ustawa mówi o obligatoryjnym terminie wymiany dowodów dla wszystkich bez wyjątku. Nikt nie jest zwolniony od posiadania ważnego dowodu osobistego. Wymiana dowodu kosztuje 30 zł.

Natomiast zgodnie z paragrafem 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz. U. z dnia 30 listopada 2000 r.) nie pobiera się opłaty za wydanie dowodu osobistego od osób:
1) ubiegających się o wymianę dowodu osobistego z powodu jego wady technicznej lub sporządzonego niezgodnie z danymi zawartymi we wniosku,
2) zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy lub numeru domu,
3) które utraciły dowód osobisty w wyniku klęsk żywiołowych,
4) przebywających w domach opieki społecznej lub korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
5) małoletnich przebywających w domach dziecka.

By wymienić dowód osobisty, należy dostarczyć:
– wypełniony wniosek (można go pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta http://www.czestochowa.um.gov.pl/urzad/sprawy/karta?symbol=SO021)
– 2 aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę z pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
– dowód uiszczenia opłaty za wydanie dowodu osobistego,
– odpis skrócony aktu urodzenia – w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński,
– odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku.
Do wniosku nie dołącza się aktów stanu cywilnego, jeżeli zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.

Formalności załatwiane są w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Waszyngtona 5 (budynek BGŻ), I piętro, pokój 110, tel. 034 37 07 759, 034 37 07 760, 034 37 07 761, 034 37 07 762
Od nowego roku działa także internetowy system kolejkowy w Urzędzie Miasta, który umożliwia m.in. rezerwację terminu załatwienia spraw związanych z dowodami osobistymi. W ten sposób można zarezerwować sobie – poprzez klikanie myszą – konkretny dzień i godzinę, w której mamy możliwość odwiedzić Urząd Miasta, zarówno w sprawie złożenia wniosku, jak i później, w sprawie odbioru gotowego dowodu osobistego.
O pomoc można poprosić np. syna czy wnuka lub pracownika informacji Urzędu Miasta, który za pośrednictwem infomatu zarezerwuje dla nas konkretny termin wizyty w Wydziale Spraw Obywatelskich.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *