Ruszyła akcja bezpłatnych badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka płuc. Program skierowany jest do mieszkańców Częstochowy, Myszkowa, Żor, Piekar Śląskich, Bytomia, Świętochłowic, Pszczyny, Zawiercia woj. śląskiego w wieku 55-75 lat. Katowicki szpital EuroMedic bezpłatnie przebada w ciągu najbliższych trzech miesięcy 600 pacjentów.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku na świecie będzie 27 mln zachorowań na raka. W Polsce liczba nowych przypadków sięgnie 176 tys. Zmienia się również struktura zachorowań i zgonów.
Nowotwór płuc jest najczęściej występującym i najbardziej śmiertelnym z odmian chorób onkologicznych w Polsce. Przy tym występuje on prawie wyłącznie u osób narażonych na dym tytoniowy. Najważniejsze jest więc jego jak najwcześniejsze wykrycie. Badania profilaktyczne w ramach programu „Wczesne wykrywanie raka płuc”, który szpital EuroMedic realizuje we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, będą wykonywane we wrześniu, październiku i listopadzie.
– Wizytę u nas powinny zaplanować szczególnie osoby z tak zwanych grup ryzyka: wieloletni palacze, osoby z nowotworowym wywiadem rodzinnym, osoby pracujące w otoczeniu czynników rakotwórczych, takich jak azbest, radon, uran, arszenik czy beryl – wylicza dr Tomasz Ludyga z EuroMedic.
Wśród osób objętych programem są też: osoby z wskaźnikiem odsetkowym EFV1 < 70% wartości należnych w badaniu spirometrycznym oraz osoby, które nie chorowały na choroby płucne w przeciągu ostatnich 5 lat i nie miały wykonywanych badań radiologicznych klatki piersiowej (RTG, tomografia komputerowa). - Charakterystyczne objawy raka płuc to m.in. duszności, uciążliwy kaszel trwający dłużej niż miesiąc, nawracające zapalenia dróg oddechowych, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie. Jeśli, któraś z tych dolegliwości występuje, powinniśmy udać się po skierowanie na badania – dodaje dr Ludyga. Zanim pacjenci zgłoszą się, aby wykonać w EuroMedic bezpłatne badanie metodą niskodawkowej tomografii komputerowej płuc, powinni uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. O skierowanie można tez wystąpić do lekarza Izby Przyjęć EuroMedic, czyli w miejscu wykonywania badań w Katowicach przy ul. Kościuszki 92. - Wychodząc naprzeciw pacjentom wprowadziliśmy bardzo elastyczne godziny przyjęć: codziennie między 08.00 a 20.00. Rejestracji można dokonać telefonicznie, a cała wizyta od przekroczenia progu szpitala do zakończenia badań nie powinna zająć więcej niż 20 minut - opisuje dr Ludyga. Rejestracja telefoniczna możliwa jest pod numerem: 32 707 42 11. Ze strony www.euromedic.com.pl można pobrać formularz skierowania na badanie.