Nauczyciel Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie wydał przewodnik o Malcie


 

Nauczyciel religii Marcin Gonera wydał książkę o Malcie promującą tamtejsze miejsca charakterze religijnym. Wyspa ta jest najbardziej katolickim państwem w Europie. Prawie wszyscy obywatele tego wyspiarskiego kraju to katolicy. Chrześcijaństwo założył tam sam św. Paweł.

 

Malta to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym – liczy ponad pół miliona mieszkańców – ale ważna z punktu widzenia historii Europy oraz chrześcijaństwa. To przy brzegu tej wyspy rozbił się statek ze św. Pawłem na pokładzie. Apostoł był wtedy więźniem i był transportowany do Rzymu po to, by stanąć przed sądem. Wskutek tego zdarzenia Apostoł Narodów przebywał na wyspie przez trzy miesiące i dzięki temu chrześcijaństwo trafiła tam tak wcześnie. Udało mu się bowiem nawrócić rzymskiego namiestnika Publiusza. Były poganin został pierwszym biskupem Malty, a później także świętym.

 

Wyspa znana jest ze swojego przywiązania do katolicyzmu. Jest to obecnie najbardziej katolickie państwo w Europie – wierzących i praktykujących katolików jest więcej niż w Polsce. 97% Maltańczyków deklaruje katolicyzm, a na cotygodniowe Msze św. uczęszcza 40% obywateli. Maltańskie powiedzenie mówi, że na wyspie jest tyle kościołów, ile dni w roku. W rzeczywistości chrześcijańskich obiektów sakralnych jest jeszcze więcej. Szacuje się, że na Malcie jest ponad 400 budynków o charakterze sakralnym. Wiele z nich to perły architektury. Niektóre kaplice otwierane są tylko raz w roku, z okazji wspomnienia liturgicznego danego świętego. Tak wiele kościołów i kaplic to także pozostałość po czasach, gdy joannici (członkowie Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty – potocznie nazywanego Zakonem Maltańskim ) byli tutaj gospodarzami. Zakon rycerski władał wyspą przez 268 lat, do XIX wieku, gdy zakonników wygnali Francuzi.

 

Te i inne ciekawostki o Malcie można przeczytać w książce, który wydał właśnie Marcin Gonera – nauczyciel religii w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Książka jest nietypowym przewodnikiem, innym niż większość tradycyjnych książek turystycznych. Opisuje bowiem nie tylko zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsce do odwiedzenia, ale również codzienne życie mieszkańców oraz jasne i ciemne strony życia na wyspie. Zdecydowanie ciemną stroną są barbarzyńskie polowania na ptaki migrujące. Rocznie na Wyspach Maltańskich ginie nawet 3 mln ptaków, które odbywają swoją wędrówkę między Afryką a Europą. Na maltańskim niebie co roku giną też nasze polskie bociany. W państwie, w którym mieszka pół miliona ludzi, zarejestrowanych jest aż 10 tys. myśliwych (to oficjalne dane, w rzeczywistości do ptaków strzela jeszcze więcej ludzi). Zwyczaj polowań na ptaki wywodzi się z czasów, gdy na wyspie brakowało żywności, obecnie nie ma to żadnego racjonalnego uzasadnienia.

 

Malta jest krajem bliskim Polsce. Mimo odległości i innego klimatu, nasze kraje wiele łączy. Po pierwsze, bolesna historia. Wyspa stanowiła w czasie II wojny światowej ważny element walk o Afrykę (Churchill nazwał ją „niezatapialnym lotniskowcem”), czego skutkiem była masowe bombardowania maltańskich miast. Po drugie, wspólny start w strukturach wspólnoty europejskiej w 2004 roku. Polska i Malta w tym samym roku weszły do Unii Europejskiej i od tego czasu przechodzą podobne przeobrażenia kulturowe i gospodarcze. Po trzecie, wspomniane już, silne przywiązanie do katolicyzmu.

 

Marcin Gonera

„Malta – rajska wyspa Europy. Kraina kołatek, luzzu i wykuszy”

Wydawnictwo Pascal

Liczba stron: 304

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *