Najnowsza książka częstochowskiego historyka o początkach dziejów naszego miasta


W środę (14 maja) w częstochowskim Ratuszu odbyło się spotkanie, którego celem była promocja najnowszej publikacji dr. hab. Marcelego Antoniewicza, prof. nadzwyczajnego UJD w Częstochowie. Tytuł książki nosi „O początkach ośmiuset lat dziejów Częstochowy w najdawniejszych dokumentach zapisanych”.

Spotkanie otworzyła dyrektor Muzeum Częstochowskiego, Katarzyna Ozimek, która przywitała zgromadzonych gości na czele z autorem wspomnianej książki. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach świętowania 120-lecia istnienia miejskiego muzeum. Patronat objęło Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie.

Następnie głos zabrała prorektor ds. organizacji i rozwoju Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Barbara Kowalska, prof. UJD, która zaprezentowała sylwetkę historyka. Marceli Antoniewicz zasłynął nie tylko jako wybitny wykładowca miejscowej uczelni, badacz (zarówno w Polsce, jak i zagranicą), czy pod względem napisanych książek. Jest również autorem 140 opinii naukowych – w zakresie heraldyki – dotyczących projektów herbów miast, powiatów czy gmin. W tym gronie znajduje się oczywiście Częstochowy. Z inicjatywy historyka – z okazji 800-lecia istnienia Częstochowy – dokonano korekty herbu naszego miasta, wprowadzonej na mocy uchwały Rady Miejskiej w 2020 r. Chodziło o zamianę kruka na orła piastowskiego.

Pani rektor przedstawiła także krótki opis nowego dzieła prof. Antoniewicza – Najnowsza książka mojego mistrza, czyli „O początkach ośmiuset lat dziejów Częstochowy w najdawniejszych dokumentach zapisanych” jest utrzymana po pierwsze w obszarze historii regionalnej. To dzieło jest świadectwem niewątpliwego umiłowania miasta, regionu, historii regionalnej. Drugi obszar natomiast to badania z zakresu heraldyki miejskiej, w której temacie pan profesor jest niekwestionowanym, wybitnym znawcą. Z całą pewnością książka jest złożona w hołdzie miastu, jak również ludzi, którzy je kochają, chcą się dowiedzieć, czegoś więcej o historii, pokontemplować przeszłość i tradycje, a także utrzymać pamięć  – powiedziała Barbara Kowalska.

Jakie inspiracje towarzyszyły autorowi podczas powstawania dzieła? – Jak już w wstępie publikacji zaznaczyłem, miała ona dość ciekawy proces tworzenia. Pierwszym źródłem historycznym, mówiącym o istnieniu osady o nazwie „Częstochowa”, jest dokument wystawiony w Roku Pańskim 1220 przez biskupa krakowskiego Iwo Odworąża dla Klasztoru Kanoników Regularnych we Mstowie. Jeszcze podczas poprzedniej dekady, mając świadomość, że zbliża się 800-lecie Częstochowy, udałem się do władz miasta w celu zorganizowania konferencji z tej okazji. Pandemia jednak zniweczyła te plany. Wówczas zaplanowałem napisanie broszury o wspomnianym już dokumencie i jeszcze dwóch innych, przedstawiających początki istnienia miasta, wydanych i przełożonych wreszcie na język polski. Wcześniej nie były one na nasz ojczysty język przekładane, a teraz właściwie mało kto posługuje się językiem łacińskim – stwierdził Marceli Antoniewicz.

Dzieło zostało wydane przez Wydawnictwo Naukowe UJD, której redaktorem naczelnym jest Paulina Piasecka-Florczyk. Za oprawę graficzną książki pn. „O początkach ośmiuset lat dziejów Częstochowy w najdawniejszych dokumentach zapisanych” odpowiadał Janusz Pacuda.

Dotychczas wydane egzemplarze książki rozeszły się jak świeże bułeczki, wobec czego Wydawnictwo Naukowe UJD zaplanowało ich dodruk. Niebawem publikację będzie można ponownie kupić za pośrednictwem sklepu internetowego wydawnictwa uczelni.

Norbert Giżyński

Foto.: Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *