Podczas koncertu inauguracyjnego XII Dniom Częstochowy w Filharmonii Częstochowskiej wręczono nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.
W dziedzinie literackiej za całokształt pracy twórczej wyróżniono Ryszarda Sidorkiewicza, poetę, prozaika, autora recenzji literackich. Swe utwory publikował na łamach “Nurtu”, “Dziennika Częstochowskiego”, “Gazety Częstochowskiej”, “Alei 3”. Wydał 7 zbiorów poetyckich: “Piosenki z miasteczka Sidorów”, “Jeszcze”, “Księga”, “Sidorów”, “Wiersz rymami i bez”, “Legenda znad Gopła” i “Światełko”. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów poetyckich, członkiem Oddziału Krakowskiego Związku Literatów Polskich, animatorem nieprofesjonalnej twórczości poetyckiej i życia literackiego w regionie, członkiem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie.
Za wybitne osiągnięcia w sztuce filmowej nagrodę otrzymał Dariusz Gajewski, absolwent II L.O. im. R. Traugutta. Ukończył studia na Wydziale Prawa UJ oraz Wydziale Reżyserii PWSFiT w Łodzi. Zrealizował filmy dokumentalne m.in.: “Nie bój się, nie bój”, “Stara muzyka”, “Tu jest wszystko”, “Konwój”. W Teatrze Dramatycznym w Warszawie wyreżyserował spektakl “Skórzana maska” H. Kraussera. Za debiut filmowy “alaRM” otrzymał Nagrodę Główną Grand Prix Jantar 2002 na XXI Koszalińskich Spotkaniach Filmowych “Młodzi i film”. Największym jego sukcesem filmowym jest “Warszawa”, która zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień.
Za całokształt pracy twórczej w dziedzinie malarstwa sztalugowego, monumentalnego nagrodę przyznano Jarosławowi Kweclichowi, dziekanowi Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Ukończył krakowską ASP. Jest bardzo aktywnym twórcą i uczestnikiem licznych wystaw malarstwa w Polsce, laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: zdobył Grand Prix na Salonie Zimowym, Biennale Współczesnego Portretu Polskiego w Radomiu, w konkursie na Obraz Roku 2002, przyznawany przez czasopismo “Art&Business”.
W dziedzinie “Promocja i ochrona kultury” za wieloletnią działalność publicystyczną i popularyzatorską nagrodzono Andrzeja Grądmana, publicystę, krytyka muzycznego. Grądman jest wieloletnim współpracownikiem mediów, współinicjatorem licznych działań w zakresie popularyzacji kultury w Częstochowie. Żywo zaangażowany w częstochowskie życie kulturalne we wszystkich sferach. Współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, Filharmonią Częstochowską, Instytutem Muzycznym częstochowskiej WSP.
Za całokształt działalności muzycznej, pedagogicznej i społecznej, wzbogacającej życie muzyczne Częstochowy nagrodę przyznano Piotrowi Biazikowi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, znakomitym pedagogiem i akordeonistą. Jego uczniowie uzyskują nagrody w licznych konkursach. Jako wykonawca prezentował się na licznych krajowych i zagranicznych koncertach. Założył trio akordeonowe Ars Harmonica i Śląski Kwintet Akordeonowy. Jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu i Konkursu Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej oraz Częstochowskiej Wiosny z Akordeonowej.
Tytuł “Mecenas Sztuki” ma charakter prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego w postaci statuetki przez Prezydenta Miasta firmom lub osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w mieście. W tym roku przyznano go drukarni “Garmond”.
AN