„Święto Pszczoły” od kilku lat wpisuje się na stałe w kalendarz imprez gminy Kłomnice. Tegoroczna edycja miała miejsce w niedzielę 11 sierpnia na kłomnickich błoniach.
Oprócz stoisk wystawienniczych gospodarstw pszczelarskich oraz Polskiego Związku Pszczelarzy z Częstochowy licznie prezentowały się koła gospodyń wiejskich z całej gminy. Organizatorzy, czyli wójt gminy oraz miejscowy Gminny Ośrodek Kultury zadbali o bogaty i atrakcyjny program artystyczny, nie zapominając o najmłodszych uczestnikach. „Gazeta Częstochowska” sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem, któremu towarzyszyła także konferencja pszczelarska w GOK-u.
Stoiska wystawiennicze były dostępne od rana do wieczora przez cały weekend. W sobotę 10 sierpnia br. program artystyczny skupiony był na motywie przewodnim, jaki stanowił 30. Jubileusz Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która kilkakrotnie zaprezentowała się zebranej licznie publiczności.
W niedzielę natomiast wczesnym popołudniem „spektakle” rozpoczęła grupa rekonstrukcyjna wojów „Nordawinden”, która specjalizuje się w przybliżaniu czasów piastowskich, czyli IX-XI w. Pokazano staropolską ceremonię postrzyżyn, kiedy to młody chłopiec przechodził spod opieki matki pod opiekę ojca, który miał nauczyć go tego, co mężczyzna umieć powinien, czyli wojaczki i opieki nad rodziną. Ponadto członkowie grupy pokazali pozorowane walki na miecze i topory z użyciem tarcz. Objaśnili jakie zadania należały do ciężkozbrojnych wojów, a jakie do wojów lekkozbrojnych. Można było osobiście przekonać się, że zwarta formacja wojów osłoniętych tarczami jest barierą nie do przebicia nawet dla rozpędzonego silnego dorosłego mężczyzny o posturze boksera wagi ciężkiej.
Na scenie wystąpiły miejscowe zespoły ludowe „Klepisko” oraz „Zdrowianki”. Swój czas miały dzieci z Klubu Tańca Towarzyskiego „Styl”. W międzyczasie po oficjalnym powitaniu przybyłych przez wójta Piotra Juszczyka oraz dyrektor GOK Katarzynę Sosnowską, na błoniach zgromadziły się tłumy odwiedzających. Zapewne przyciągnął ich bardzo widowiskowy występ mażoretek „Fanaberia”, które ćwiczą na próbach w kłomnickim GOK-u. Dzielą się one na grupy wiekowe (mini-kadetki, kadetki, grupa starsza), w sumie liczą 89 osób, tańczą w barwnych strojach solo, w duecie lub w grupie i biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach odnosząc spektakularne sukcesy. Poziom ich występów pozwala zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy Mażoretek, które odbywają się w Libercu w Czechach (mistrzynie Polski – kadetki z „Fanaberii” Kłomnice – zajęły na nich 9 miejsce na 22 biorące udział zespoły). Niektóre także wezmą udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata, które zorganizowane zostaną pod koniec sierpnia w Ostravie, też w Czechach (też wspomniane wcześniej kadetki). Przy okazji poinformowano, że młode dziewczyny zainteresowane przystąpieniem do grupy będą miały okazję wziąć udział w planowanym na wrzesień naborze. Występy poszczególnych grup lub solistek nagradzane były gromkimi brawami. Nad sprawnym przebiegiem imprezy nieustannie czuwała dyrektor GOK.
Nie można nie wspomnieć o licznie przybyłych reprezentacjach kół gospodyń wiejskich takich jak „Zdrowianki”ze Zdrowej, z Pacierzowa, Garnku, swoje stoiska miały też: pracownia rękodzielnicza „Sielskie Sioło” z Bartkowic, Klub Seniora Zawada, Sołectwo Wsi Lipicze, Sołectwo Karczewice, oraz oczywiście gospodarze, czyli Słodka Gmina Kłomnice…
Jak powiedziała Gazecie Częstochowskiej przewodnicząca KGW w Zdrowej „Zdrowianki” Barbara Dziubińska: „Koło nasze powstało w 2017 roku, zarejestrowałyśmy się w 2020 no i od tego czasu występujemy na różnych festiwalach. Zgłaszamy się same, przeważnie śpiewamy ale też występujemy z obrzędami: byłyśmy dwa razy z obrzędem „wesele” i „żniwa”. Teraz przygotowujemy projekt obrzędu „suszenie siana”. Jeździmy na etnostrady co roku, na różnego rodzaju występy takie jak we Włocławku czy Oświęcimiu i występujemy na jarmarkach w całej gminie. Gotujemy, śpiewamy tańczymy, pieczemy ciasta, wszystko własnej produkcji”. Autor zauważył, że stoisko „Zdrowianek” cieszyło się dużą frekwencją odwiedzających. Sprawdził też osobiście ten fenomen i może zaświadczyć, że oferowane ciasta były bardzo smaczne: m. in. sernik, miodownik, a w szczególności „pijana kukułka”. Warto też było skusić się na kwaśnicę czy placek po węgiersku. Podane przykłady to zaledwie część oferty gastronomicznej koła.
Program Święta Pszczoły obejmował też występ iluzjonisty – przed publicznością swój kunszt zaprezentował „Sztukmistrz” Bartłomiej Cichała. Koncertowały zespoły „rezerwat” oraz „Papa D”. Pomiędzy nimi wystąpiły ponownie mażoretki „Fanaberia” oraz zaprezentowano pokaz tańca w kuli wodnej. Sądząc po ilości odwiedzających można śmiało uznać, że program całego weekendu był „trafiony”, co niewątpliwie organizatorzy mogą sobie poczytać za niewątpliwy sukces. Dodając jeszcze, że pogoda dopisała – było ciepło ale nie upalnie – weekend w Kłomnicach był bardzo udany.
Maciej Świerzy