Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Krzepicach pod patronatem „Gazety Częstochowskiej”
1 września 1939 roku około godziny 3.30 niemieckie wojska – 1, 4 i 19 Dywizje Pancerne, przekroczyły granicę Polski w okolicach Podłęża Królewskiego koło Starokrzepic. Stąd poszło główne uderzenie na Warszawę. Ta, dotychczas mało znana, wersja przebiegu ataku Niemców na Polskę ma kilku zwolenników. Między innymi są nimi profesor Tadeusz Kondracki z Państwowej Akademii Nauk i profesor Witold Tomczyk z Uniwersytetu Opolskiego.
Profesor Kondracki w pracy pt. „Gdzie rozpoczęła się II wojna światowa w Europie”, opierając się na opracowaniu mjr. rez. Izydora Malinowskiego z 1969 roku, podaje sekwencję wydarzeń, która wskazuje, że 1 września 1939 roku czołgi niemieckie weszły do Starokrzepic przed godz. 4.45, czyli oficjalnym atakiem na Westerplatte i bombardowaniem Wielunia. Wskazuje na to meldunek telefoniczny ze Straży Granicznej z godz. 4.30. Informowano w nim, że Niemcy wkroczyli już do Starokrzepic, a o 4.45 na Krzepice spadł pierwszy pocisk artyleryjski nieprzyjaciela, rozpoczynając ogień artyleryjski na całym odcinku 3. kompanii O.N. por. Pawelskiego, która obsadzała Krzepice.
Bazując na tych informacjach gmina Krzepice zamierza wszcząć oficjalne postępowanie, o wprowadzenie tego faktu do programu historii. Przewodniczący Rady Miasta Krzepice Bogdan Napieraj przyznaje jednak, że by do tego doszło konieczne jest jeszcze potwierdzenie opisu w archiwach niemieckich. – Gmina już w najbliższych dniach skieruje się do niemieckich władz wojskowych o potwierdzenie wydarzeń. Będziemy zabiegać o to, by Krzepice stały się symbolem uderzenia Niemców na Polskę, tak jak Westerplatte symbolem bohaterstwa żołnierza polskiego, a Wieluń – barbarzyństwa i ludobójstwa na ludności cywilnej – mówi Bogdan Napieraj.
W Krzepicach obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej (29 i 30 sierpnia) przebiegły w niezwykle podniosłej atmosferze. Licznie stawili się mieszkańcy miasta, organizacje kombatanckie oraz przedstawiciele Wojska Polskiego. Obecni byli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – prezes częstochowskiego okręgu Szymon Giżyński i Jadwiga Wiśniewska. Wystawiono liczne poczty sztandarowe, w tym również Prawa i Sprawiedliwości powiatu kłobuckiego w osobach – Jerzy Sądel, Roman Sawicki i Damian Pilarz. Wszystkich witał burmistrz Krzepic Krystian Kotynia.
Clou uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci krzepiczanom poległym w czasie wojny. Historię ówczesnych wydarzeń przypomniała wystawa „Zaczęło się w Krzepicach” oraz rekonstrukcje historyczne – nabożeństwo w kościele pw. św. Jakuba, podczas którego żegnano wyruszających pod Mokrą żołnierzy 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, wymarsz pułku z krzepickiego rynku. W intencji poległych swoich krajan krzepiczanie modlili się również 30 sierpnia na Jasnej Górze. Mszę świętą koncelebrował i Apel Poległych poprowadził ojciec paulin Eustachy Rakoczy.
Tak szeroki program obchodów zrealizowano dzięki zaangażowaniu w organizację obchodów przewodniczącego Bogdana Napieraja.
Patronat honorowy nad uroczystościami przyjął Prezydent RP Lech Kaczyński, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury.
UG