7 stycznia br. w Kaplicy „Bastion Św. Barbary” na Jasnej Górze zarekomendowano projekt pn. „Multimedialna Kaplica Sykstyńska w Częstochowie – niezwykła atrakcja Roku Papieskiego 2025”, który już z początkiem lutego br. zostanie udostępniony do zwiedzania.
Immersyjna Kaplica Sykstyńska przenosi widza do Rzymu, Watykanu, bowiem dzięki zastosowanym multimedialnym technologiom freski są odtworzone w skali 1:1 .To pozwala podziwiać arcydzieło włoskiego Renesansu niemal dotykowo. Każdy szczegół mistrzów, w tym samego Michała Anioła – od słynnego ,,Stworzenia Adama” po majestatyczny ,,Sąd Ostateczny” – odtworzony jest w najdrobniejszych szczegółach.
Historia repliki rozpoczęła się jako innowacyjny pomysł Domu Emisyjnego Manuscriptum. Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” była już pokazywana w Warszawie i Krakowie.
Na ten moment przewidywana data otwarcia Kaplicy to pierwsze dni lutego. Multimedia na wystawie to m.in. 39 hipernowoczesnych projektorów Panasonica, dzięki którym projekcja immersyjna zyskuje najwyższe noty w ocenach Google. Cyfrowa replika Kaplicy Sykstyńskiej – otwarta dla szerokiej publiczności w Częstochowie – pozwoli podziwiać renesansowe arcydzieło w mieście, które od wieków przyciąga pielgrzymów z całego świata.
– Mieliśmy na liście kilka innych miast Polski, ale wybór Częstochowy na kolejną lokalizację projektu to nie tylko decyzja logistyczna, to przede wszystkim decyzja symboliczna. Jasna Góra jest sercem polskiej duchowości, a połączenie sacrum Kaplicy Sykstyńskiej z sacrum Jasnej Góry stworzy niezapomniane doświadczenie dla odwiedzających. Należy też podkreślić, że mecenasem projektu od samego początku jest Mennica Skarbowa, największy dystrybutor złota w Polsce – podkreśla Dorota Wielgopolan, rzecznik wystawy.